Ключовою тезою у виступі академіка В. Кременя на парламентських слуханнях «Про оздоровлення та відпочинок дітей і молоді» є те, що увиразнює думку, що кожний захід у кожнім закладі, у вигляді оздоровлення та відпочинку, має оздоровчий характер та педагогічну спрямованість.
Факт низької уваги до духовного оздоровлення дітей, системного інтелектуального мистецького дозвілля, пізнавальної творчості, вивчення історії малої Батьківщини, власної країни в цілому, не лише насторожує, але й засвідчує наше несприйняття методологічних засад діяльності як керівника закладу оздоровлення і відпочинку дітей, так і державними службовцями, які контролюють цей процес. Не зайве було б звернутися до ідей досвіду розв'язання подібної проблеми у наших найближчих сусідів - поляків. Провідним завданням польських оздоровчих виховних програм - є самоствердження особистості, виховання польськості, починаючи з того, щоб щорічно з першого класу, і щоденно з дитячого садочку маленькі громадяни як молитву повторюють слова: „Я єсть поляк, Вітчизна моя – Польща!". До обов'язкового вивчення історії рідного краю Польщі в цілому, шляхом організації туристичних походів, мета яких формування національної самосвідомості любові до рідного народу та рідної землі. Відтак і Батьківщина для Поляків починається не лише з картинки у польському букварику та надійних друзів, які мешкають в сусідньому обійсті, але з Біблії та Костелу, з артефактів історії, з історії родинного кола, рідної землі. Така робота, там, здійснюється під керівництвом вчителів фізичної культури, програма підготовки яких передбачає змістовні та обґрунтовані знання з організації оздоровлення та відпочинку дітей і молоді в контексті вище викладених засадничих принципах.
... Декілька років поспіль, в один і той же час, буваю в Академії Полонійній в Честохові — це, за звичай, під час весняних канікул у Польських школах. З трудом добираєся до Монастиря на Ясній горі там де перебуває ікона Матері Божої Честоховської. З трудом тому, що це передмістя заповнено автобусами з дітьми з різних куточків Польщі... Ополі і Кошаліна, Кракова і Варшави, Познані і Ярочина, Пшемишля і Сопота. Усього не перелічити... Система в дії. Система ефективно працює.
Добрянський І.А.
Голова Ради Кіровоградської обласної організації Товариства «Знання» України, ректор Кіровоградського інституту регіонального управління та економіки, доктор педагогічних наук, професор.