У політичній системі сучасного українського суспільства, яке розбудовується на нових демократичних засадах, зростає роль громадських організацій, зокрема науково-просвітницьких. Вони беруть на себе частину завдань суспільства щодо поширення системних знань, насамперед серед дорослого населення. Наймасовішою науково-просвітницькою організацією, що має надзвичайно потужний інтелектуальний потенціал, об'єднує науковців і освітян різних галузей знань, залишається Товариство «Знання» України. Цими днями виповнюється 55 років від часу його заснування.
Суспільну вартісність Товариства визначає його державотворча позиція, відсутність будь-якої політичної заангажованості, курс на консолідацію суспільства, його демократичні перетворення шляхом сприяння підвищенню загального рівня освіченості, поінформованості, сбідомості населений країни. Воно унікальне тим, що акумулює, нагромаджує і поширює знання з різних галузей. Крім того, цесамодостатня громадська організація, що як і раніше, не є нахлібником у держави, створюючи, зберігаючи і розпиваючи свою матеріальну базу назароблені кошти. Оче видно,саме ці особливості Товариства допомогли йому вижити і розгорнути плідну діяльність за складних ринкових умов господарювання.
В основі «структури відносного успіху» Товариства — ефективне поєднання традиційних і нових форм організації діяльності. Нині воно об'єднує базові організації в усіх регіонах, містах Києві та Севастополі. Крім того, в системі Товариства працюють такі дійові структурні підрозділи, як Український будинок економічних і науково-технічних знань, Український центр духовної культури, Донецький і Херсонський планетарії. У складі правління успішно діє ряд науково-просвітницьких центрів, зокрема Київський планетарій, «Економікс», «Кадри», «Українознавство», «Здоров'я», «Суспільство. Держава. Право», «Інформаційні технології», «Міжнародна політика», які проводять науково-практичніконференції, семінари, ведуть постійно діючі лекторії, школи, курси підвищення кваліфікації чи перепідготовки спеціалістів з різних галузей знань.
Поширення знань Товариство здійснює не тільки усно, а й через Інтернет та видавничу діяльність. Збережено й оновлено випуск таких видань, як журнали «Трибуна», «Наука і суспільство», щорічник «Наука і культура». Наукова громадськість з інтересом сприйняла підготовлені Українським центром духовної культури серії книг: «Духовні скарби України» (50 томів), «Український історичний роман» (ЗО томів), «Українська соціологічна думка» (15 томів), Історія релігії в Україні» ( 10 томів). Випуск наукової, науково-популярної, освітньої літератури; особливо монографій і підручників, навчальних посібників, розгорнуло видавництво «Знання України», співзасновником якого є і Товариство. Нарощує випуск літератури видавництво Київської обласної організації Товариства, учасник багатьох міжнародних книжкових ярмарків і виставок. Активізували науки-во-просвітницьку діяльність Дніпропетровська, Вінницька, Запорізька, Чернівецька, а останнім часом і Черкаськаобласні організаціїТовариства.
У час переходудо ринкових перетворень в Україні, коли знання стають вирішальним чині піком суспільногорозвитку, дуже важливо, щоб Товариство зберегло свій інтелектуальнийпотенціал, не втратило творчих зв'язків із науковими, навчальними, науково-технічними і мистецькими закладамита організаціями.
Нині Товариство активізує свою науково-просвітницьку діяльність у тісній співдружності з Національною академією наук України, Аграрною академією, Академією правничих наук, Академією, медичних наук, міністерствами освіті, і науки, юстиції, закордонних справ, оборони, охорони здоров'я, рядом споріднених Громадських організаційУкраїни.
Використовуючи випробуванічасом форми і методи науково-просвітницької діяльності, Товариство віднаходить і розвиває нові форми поширення знань — через госпрозрахункові науково-просвітницькі навчальні заклади, школи і курси післядипломної освіти, підготовки кадрів. Значним досягненням Товариства є створення минулого року Університету сучасних знань із філіями в різних областях, з перспективою видачі дипломів, дійсних і на території Російської Федерації.
Товариство не спонукає обласні організації здійснювати йому відрахування (хоча такі відрахування в принципі потрібні на забезпечення організаційно-методичної підтримки місцевих організацій), а, навпаки,саме надає фінансову допомогу своїм низовим лайкам. Так, було виділено певні кошти Черкаській, Полтавській, Волинській обласним організаціям, Кримській республіканській асоціації, Київській міській та окремим районним організаціям, наприклад, на Одещині.
Авторитетним визнанням суспільного значення діяльності Товариства «Знання» України став факт прийняття у травні 2001 року за його ініціативою Указу Президента України «Про заходи щодо державно! підтримки розвитку науково-просвітницької діяльності громадських організацій», хід реалізації якого розглянув III пленум правління Товариства.
Водночас проблем і недоліків у діяльності Товариства є чимало. Вини стосуються і організаційного зміцнення Товариства, відновлення повновартісної цілісності його живого організму, для чого необхідне, зокрема, внесення змін у статут Товариства і в юридичні статуси ряду його обласних організацій. Виникає подекуди загроза того, що бізнес-центри, які діють під дахом Товариства і мають сприяти розгортанню його діяльності, можуть намагатися підпорядкувати своїм інтересам сам «дах». А ми не можемо допустити, щоб на базі Товариства і замість нього було* створене щось на зразок бізнес-клубу, для якого прибуток став би самоціллю, а не засобом досягнення мети — поширення знань.
І все ж я хочу сконцентрувати увагу лише на одній проблемі: відновлення і зміцнення матеріальної бази Товариства, його місцевих організацій. У минулі 90-ті роки з об'єктивних і суб'єктивних причин воно позбулося частини своєї законної власності. Найбільшою втратою стало вилучення в нього тільки на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України, без погодження з Товариством, без судового рішення, приміщення 4-поверхового корпусу Українського будинку економічних і науково-технічних знань і Київської міської організації Товариства площею 4800 кв. м, до того ж, без будь-якого відшкодування втрат державою чи новоствореним на той час Міністерством науки і технологій України, яке тоді зайняло це приміщення.
Великих втрат зазнали місцеві організації Товариства. Так, Житомирську обласну організацію рішенням обласного арбітражного суду було позбавлено приміщення площею 1379 кв. м. І тепер попа орендує приміщення площею 25,2 кв. м. Правління Львівської обласної організації Товариства було виселене стрижами закону — управлінням юстиції облдержадміністрації з приміщення, яке правління орендувало з 1953 року і ремонт якого тільки 1998-го вклало 36 тис. грн. Позбавлене приміщення Центрального лекторію правління і такої провідної колись організації Товариства, як Харківська. Вольовим рішенням Вінницького облвиконкому в обласної організації вилучено приміщення, яке було пристосоване для організації науково-просвітницької діяльності, а їй надане непристосоване.
Добре постаралися, щоб позбавити приміщення Одеську обласну організацію Товариства, колишні керівники Одеської міської ради, а нові не квапляться виконувати свої обов'язки щодо надання нового приміщення. За окремими винятками, не відчуло правління цієї обласної організації належної підтримки у своєму фінансово-майновому зміцненні від облдержадміністрації і після прийняття Указу Президента України №316/2001, у якому чорним по білому написано:
«Раді Міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним державним адміністраціям ... вжити заходів щодо забезпечення громадських організацій, які здійснюють науково-просвітницьку діяльність, необхідними для їх роботи засобами зв'язку, атакож приміщеннями та іншим майном».
Подібні приклади можна наводити й далі. Водночас слід самокритично визнати, що інколи наші організації давали привід для відчуження майна, не використовуючи його достатньо раціонально і ефективно. Можливо, були й непродумані поступки з боку тодішніх керівників організацій Товариства. Але, як на мене, «повне роздягання» громадської організації без відшкодування збитків підлягає перегляду і прийняттю сповна законних рішень. Власне, це і передбачено указом Президента України, який спрямовано на «сприяння поверненню громадським організаціям незаконно вилученого у них майна».
Отже, справа за виконанням указу Президента України. Причому двома сторонами — владою і громадськими організаціями. Я звернувся з проханням до керівників обласних і регіональних організацій Товариства поінформувати про хід виконання указу. Справи, треба визнати, невтішні. Звертаючись до структур виконавчої влади, дозволю собі сказати наступне. Звичайно, організації Товариства мають право подавати в суди па органи місцевої виконавчої влади і органи місцевого самоврядування, і, очевидно, в крайніх випадках це доведеться робити, попри те, що боротьба здійснюватиметься в різних вагових категоріях, за браку коштів у громадської організації на таку судову тяганину. Але все ж владі негоже чекати, щоб науково-просвітиицькі громадські організації, які покликані допомагати інформаційним забезпеченням виконання програм соціально-економічного й культурного розвитку областей та регіонів, судилися з держадміністраціями, радами, замість того, щоб одержати від них підтримку, співпрацювати з ними. Чи не про це сказано в указі Президента:
«Кабінету Міністрів України забезпечувати надання відповідно до законодавства постійної дійової підтримки науково-просвітницької діяльності громадських організацій, спрямованої на поширення сучасних теоретичних і практичних знань та наукової інформації про політичні, економічні, соціальні, природні, інші явища та процеси, а також на поліпшення патріотичного, естетичного, екологічного виховання, підвищення рівня загальної освіти та культури населення».
Організації Товариства вдячні Кабінету Міністрів У країн» за розроблені й затверджені заходи па виконання Указу Президента України. Найбільшу підтримку щодо цього Товариству надає Міністерство освіти і науки. Спільно з ним та іншими організаціями відкрито «Трибуну міністра», «Трибуну вченого» в зоряному залі Київського планетарію, створено Університет сучасних .знань, проведено III Міжнародний «Тиждень освіти дорослих», створюються первинні осередки Товариства у вищих навчальних закладах, розробляються і затверджуються ліцензії на курсову підготовку з підвищення кваліфікації спеціалістів, видаються підручники і навчальні посібники для учнів шкіл, гімназій і коледжів тощо.
Однак у заходах колишнього уряду не знайшли, на жалі), належного відображення питання матеріально-фінансової підтримки науково-просвітницьких організацій, в тому числі й Товариства Знання України, па що орієнтує указ Президента. Відповідно ці питання повільно вирішуються, а щодо повернення нашому Товариству службових і просвітницьких приміщень, то майже не вирішуються.
Отже, за державної підтримки сподіваємося па більший успіх. Адже сьогодні відкривається широке і природне поле для співпраці науково-просвітницьких організацій з Українською державою, перед якою постають такі складні завдання, розв'язання яких можливе тільки за умов збагачення і використання всього духовного та інтелектуального потенціалу українського суспільства, зокрема з допомогою науково-просвітницьких організацій
Василь Кушерець
доктор філософії, голова правління Товариства "Знання" України