Народився Ярослав Цурковський 26 грудня 1904 року в Тернополі.
Навчається в Академічній гімназії у Львові, продовжує навчання на філософсько-філологічному факультеті Таємного Українського університету у Львові, спеціалізуючись у психології, переїздить навчатися на юридичний факультет Віденського університету, потім переїздить до Праги, де навчається на філософському факультеті Вільного українського університету. У Кракові Ярослав працює у психотехнічній лабораторії, де створює свій психодіагностичний апарат під назвою «психоавтомат», на який він отримав патент у 1929 році.
1931 року Ярослав Цурковський бере участь у VІІ Міжнародному психотехнічному конгресі в Москві. Де виступив з доповіддю «Інтегральний метод психотехнічних досліджень профпридатності» та продемонстрував свій апарат «психоавтомат».
Впродовж 10 років розгорнув велику творчу діяльність у галузі психології спорту, результатом якої стало опублікування монографії «Теорія і практика дослідження контрольних психічних процесів у спортсменів», яку він згодом захистив у Київському університеті як кандидатську дисертацію з психології. Практичною цінністю цієї наукової праці стало створення апарата для психологічних обстежень людини – контролографа, який діагностував глибинні психічні характеристики людини й водночас не був складним для оволодіння психологом-початківцем. У 1993 році він став почесним президентом Львівського товариства наукових викладачів імені Петра Могили.
Його моделі контролографів використовувалися для психодіагностики різного роду персоналу в космонавтиці, летунів повітряних сил, в авто- та залізничному транспорті. Григорія Цурковського вважають засновником нового розділу в психології, а саме «теорії і практики контрольних психічних процесів». Заслуга професора Цурковського полягає також і в розробці методичних засад загальної психології, зокрема принципу взаємодоповнюваності, розвитку психічних якостей. З його іменем пов'язана міждисциплінарна галузь науки – ергономіка людино-машинних систем, а також закони взаємодії оператора, машини і середовища. Він був одним із перших, хто використав лабораторний експеримент для потреб спортивної практики. Помер Ярослав Цурковський у квітні 1995 року.
Шендеровський Василь Андрійович,
доктор фізико-математичних наук,
професор, віце-президент
Українського фізичного товариства
та дійсний член Наукового товариства Шевченка;
Кушерець Василь Іванович,
доктор філософських наук,
професор, заслужений діяч науки
і техніки України,
голова правління Товариства «Знання» України.