Хто з нас не дивився фільми про НЛО? Кожен знавець прибульців погодиться: невіддільним елементом конструкції літаючих тарілок є так званий силовий промінь, яким кораблі втягують людей. Можливо, скоро ми відтворимо цю “інопланетну” технологію.

Поки що найреальнішим шляхом її реалізації є акустична левітація. Звичайно, ця технологія не точно відтворить ту, яку в кінематографі використовують прибульці. Проте в перспективі з‘явлення пучків акустичних хвиль таки може дозволити маніпулювати предметами в повітрі.

До останнього часу акустична левітація мала значні обмеження, котрі дозволяли піднімати в повітря лише дуже маленькі об’єкти. Все через її ключову умову — розмір цих об’єктів не має перевищувати довжину звукової хвилі. Якщо предмет виявляється більшим, він починає неконтрольовано та хаотично обертатися. В результаті цього його просто викидає зі сфери дії акустичної хвилі. Саме через це подібні левітатори тривалий час були просто звуком, а їх практична значущість ні на йоту не підійшла ближче до використання в космічних кораблях.

Принцип дії уявних вихорів: переплетені короткі вихори, що діють в протилежних напрямках, вловлюють та стабілізують частку.

Проте науковцям з Університету Брістоля під керівництвом доктора, інженера-механіка Асіро Марзо вдалося здійснити справжній науковий подвиг. Результати їх експериментів та досліджень було опубліковано в журналі Physical Review Letters. Вчені сконструювали прилад, що здатен піднімати об’єкти, розміри яких перевищують довжину хвилі звуку. Все завдяки особливій конструкції левітатора. Саме вона дозволяє об’єкту не просто левітувати в повітрі, а подвоювати довжину хвилі. Таким чином акустичні силові хвилі легко можуть піднімати об’єкти, більші за основну свою довжину.

Ключем до успіху стало використання акустичних вихорів, що швидко обертаються. Науковці виявили, що швидкість обертання та напрям “скручування” таких вихорів можна контролювати та змінювати. По суті, це щось типу акустичного міні-торнадо, що має гучну та вигнуту зовнішню структуру, яка закриває тиху серцевину. Як повідомляють науковці, це дуже стабільний пучок, за допомогою якого в перспективі можна буде піднімати набагато більші об’єкти. Нова конструкція була розроблена доктором Міхаєм Калепом, який зазначив: “В майбутньому з більшою акустичною потужністю можливо буде утримувати ще більші об’єкти. Раніше ж вважалося, що це можливо лише з використанням нижчих висот, які роблять експеримент голосним та небезпечним для людей. Однак чи означає це, що так ми зможемо примусити людей левітувати? Прямої відповіді на це питання науковці уникають. Однак, симуляція підтверджує, що таким чином можна примусити левітувати об’єкти набагато більших розмірів, ніж раніше припускали. Дослідники акустики були розчаровані межею розміру протягом багатьох років, тому приємно знайти спосіб подолати її. Я думаю, це відкриває двері для багатьох інших застосувань”.

Науковці припускають, що ця розробка зможе призвести до потенційного зменшення необхідної кількості акустичних силових хвиль. Звичайно, пройде немало часу, перш ніж конструктори космічних кораблів зроблять акустичні левітатори незамінним елементом майбутніх шатлів. Проте більш реальне, але не менш корисне застосування технології — це медицина. Як розповів нам Міхай Калеп: “Це дасть можливість лікарям адаптувати ультразвукові машини для візуалізації, щоб не лише бачити камені в нирках, поплавці всередині ока або капсули з лікарськими засобами всередині тіла, але і переміщати їх” (за матеріалами ЗМІ, 29січня 2018, авт. Олена Летута).