Так назвали винахід французького, американського та нідерландського вчених Жан-П’єра Соваджа, Фрейзера Штоддарта і Бернарда Феринга за проектування і синтез молекулярних машин, яким нещодавно присуджено Нобелівську премію з хімії.

Молекулярна машина – це окрема молекула чи молекулярний комплекс, що виконує певну функцію в живій системі завдяки наявності джерел енергії, що супроводжується різними енергетичними процесами. Молекулярні машини невидимі для людського ока. Адже їх довжина всього кілька нанометрів (одна тисячна товщини волосу людини).

Цей винахід застосовуватиметься у розробці різних матеріалів, датчиків і систем зберігання енергії. Це найменші машини у світі.

Не менш цікавим явищем є Нобелівська премія з фізики, яку отримали американці Девід Таулес, Дункан Хейдейн і Майкл Костерлітц. Вони відкрили топологічні переходи і топологічні фази матерії. Це відкриття стане у пригоді дослідникам, які працюють з матеріалами і електронікою, під час створення надпровідників і квантових комп’ютерів. Учені виявили несподівану поведінку твердих матеріалів, використовуючи передові математичні методи для пояснення таких незвичайних станів матерії як надпровідність та надплинність (за матеріалами ЗМІ).