19 березня минає сто років з дня народження історика, доктора історичних наук Олени Компан, яка у своїй монографії «Міста України у другій половині ХУ11 ст.» відкрила так званий український ренесанс, що панував на наших землях під впливом західноєвропейської культури і якого не було у Росії. Долучив сусідню країну до Європи тільки Петро 1.

Учена довела, що на українських землях жителі міст і невеличких містечок становили майже 46% населення, і більшість з них займалися сільськогосподарськими роботами, а взимку ставали ремісниками. Вона нарахувала понад 300 ремісничих професій. Ремісники об’єднувалися у цехи для захисту своїх інтересів. На українських землях населення було суцільно грамотним.

Тим часом радянська історіографія доводила зворотнє. За свої дослідження авторку покарали. Її, не зважаючи на високе заступництво, відсторонили від роботи.

Народилася Олена Компан в місті Єнакієве. Її батько – був етнічним поляком. В родині вивчали три мови: українську, російську і польську. І це вважалося нормою у противагу теперішнім прибічникам «двоязичія», коли, по суті, це є примусом переходити на мову «старшого брата».