З А Я В А
учасників круглого столу – відомих мовознавців, діячів багатьох галузей науки і культури, активістів Товариства "Знання" України щодо місця і ролі української державної мови в розвитку української цивілізації
Діячі науки і культури, які зібралися за круглим столом у Товаристві "Знання" України і який вели голова правління Товариства, доктор філософських наук, професор В.І.КУШЕРЕЦЬ і мовознавець, професор І.П.Ющук, обговорили питання місця та ролі української мови в розвитку української цивілізації і дійшли таких висновків:
1. Одностайно підтримуємо опубліковане в пресі Звернення видатних діячів української науки і культури, керівників і працівників наукових установ Національної академії наук України до українських родин, до яких, вважаємо, належать і родини державних службовців та працівників органів місцевого самоврядування, постійно спілкуватись вдома й на роботі українською мовою.
2. Закликаємо представників усіх верств української інтелігенції, насамперед, членів Товариства "Знання" України, усіх просвітян, досконало вивчити і активніше, ширше, переконливіше роз'яснювати в усному мовленні, засобах масової інформації, в Інтернеті, в родинному колі законодавчі засади в Україні, у США, Росії, Англії, Франції, інших провідних країнах Європи, Америки і Азії щодо гарантування розвитку і утвердження статусу державної мови при одночасному сприянні розвитку мов національних меншин.
3. Вимагаємо від законодавців, державних службовців, працівників місцевого самоврядування України безумовного дотримання 10-ї статті Конституції України, рішень Конституційного Суду України від 14.12.1999 року № 10-рп/99 щодо статусу української мови як єдиної державної в усіх регіонах країни!
Вважаємо, що всім гілкам державної влади в Україні слід покласти край нехтуванням вимогами Основного Закону України в питанні утвердження державної мови як незамінного засобу консолідації українського суспільства, а також як неодмінної умови всебічного розвитку і повноцінної життєдіяльності української нації на базі її традицій, а отже, і як гаранта задоволення конституційних потреб національних меншин.
4. Поділяємо стурбованість громадськості тим, що проект Закону України «Про засади державної мовної політики» №9073, прийнятий Верховною Радою України в першому читанні, законодавчо не забезпечує усунення порушень державного статусу української мови, незважаючи на декларативні заклики до цього в самому законопроекті, веде, на нашу думку, до розмивання державного статусу української мови, сприяє подальшому витісненню її із ЗМІ, галузі освіти і культури, надто в східних і південних регіонах України.
5. У разі подальшого порушення статусу державної мови, звуження сфери її вживання залишаємо за собою право і закликаємо громадськість приєднуватися до створення і розгортання діяльності громадських комітетів захисту української мови.
Від імені учасників круглого столу:
Павло ГРИЦЕНКО, мовознавець, доктор філологічних наук, професор; Іван ЮЩУК, мовознавець, професор, кандидат філологічних наук, письменник, заслужений діяч науки і техніки України; Василь КУШЕРЕЦЬ, доктор філософських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України; Валентин ЯБЛОНСЬКИЙ, народний депутат 2-го скликання Верховної Ради України, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НААН України; Василь ВАСИЛАШКО, заслужений журналіст України, письменник; Олег ГРИНІВ, доктор філософських наук, професор, письменник; Марія ГОЛЕЦЬ, доктор філософії; Анатолій Іщук, доктор медичних наук, літератор; Петро СЛИНЬКО, доктор медичних наук; Володимир РЯБЧЕНКО, кандидат сільськогосподарських наук, заслужений працівник народної освіти України; Ростислав ОГІРКО, професор, кандидат юридичних наук; Сергій МОСЬОНДЗ, професор, кандидат юридичних наук; Наталя ОСЬМАК, інженер-мостовик; Світлана ХОПТА, кандидат філологічних наук; Борис КОРОБКО, кандидат технічних наук; Анатолій Мартинюк, заслужений працівник культури України; Роман МАТУЗКО, політолог, історик; Петро Шульга, письменник, просвітянин; Сергій КОВАЛЬ, письменник; Володимир Підіпригора, український філолог, м.Фастів; Анатолій Марущак, голова Громадської ради при Васильківському міському голові Київської області; Леонід ГРУШЕВИЙ, юрист-правознавець, колишній голова української громади Владивостока. 12.06.2012
12 червня 2012 року м.Київ