19 липня 1852 року народився педагог, літературознавець, етнограф, культурн6ий діяч Володимир Науменко. Він організовує Київське обласне педагогічне товариство, а вже наступного 1917 року — стає директором Педагогічного музею в Києві, якому готувалася роль науково-просвітницького центру українського вчительства...
Володимир Науменко, будучи Великим Українцем, заявляв, що "школа повинна бути національною". Отож 1889 року, в умовах заборони української мови, він видає російську книгу "Огляд фонетичних особливостей малоруської мови.
У 1914—1917 роках Володимир Науменко очолює Українське наукове товариство, у 1916 році — Київське обласне педагогічне товариство. У березні 1917 року його запрошують на посаду заступника голови Української Центральної Ради — Михайла Грушевського, згодом — до складу уряду, сформованого гетьманом Павлом Скоропадським — на посаду міністра освіти...
Після падіння самодержавства в Росії, в умовах творення української державності Володимир Науменко береться за вирішення найсуттєвіших проблем української мови. 1917 року виходить його книга "Загальні принципи українського правопису", наступного року видає російською мовою "Керівництво для вивчення української мови в російських школах", натхненно працює над підготовкою "Граматики української мови".
Але 7 липня 1919 року Володимира Науменка "как бывшего министра гетманского" арештовує сумнозвісна "чрезвичайка". На другий день після арешту 8 липня винесла вирок: "Расстрелять. Приговор привести в испол-нение в 24 часа".
Шендеровський Василь Андрійович,
доктор фізико-математичних наук,
професор, віце-президент
Українського фізичного товариства
та дійсний член Наукового товариства Шевченка;
Кушерець Василь Іванович,
доктор філософських наук,
професор, заслужений діяч науки
і техніки України,
голова правління Товариства «Знання» України