У попередньому випуску ми повідомили, що українець розробив морську електростанцію.
Її автор – 18-річний студент Михайло Литовченко. «Економічна правда» повідомляє, що ідея створення установки виникла в 2012 році. Разом з батьком він розробляв пристрій-хвилеріз для опріснення води і перетворення енергії хвиль на електрику. Вже діюча модульна електростанція під впливом морських хвиль виробляє електрику та робить воду прісною.
Винахідник розповів: «За великим рахунком, принцип її дії заснований на фізиці 9 класу. Я відразу почав зі збірки експериментальних зразків, а не теоретичних розрахунків. Коли став вивчати патенти на схожі установки, виявилося, що сама ідея не нова. Але при цьому відомі установки малоефективні або зовсім не працюють через низку причин, пов'язаних із законами фізики. Установка виступає в ролі хвилерізу: коли хвиля проходить через неї, вона гаситься. Під дією хвиль обертаються вали. Вони складаються з декількох відсіків, перекритих клапанами. З'являється обертальний момент, який приводить в дію механічний насос. Насос забирає морську воду і по трубопроводу під тиском подає її на берег. На березі 10% води опріснюється за допомогою спеціального фільтра. Решта 90% морської води подається в накопичувальний резервуар, розташований на висоті до рівня моря. З резервуара вода спускається на гідротурбіну, яка виробляє електрику. Це дозволяє акумулювати енергію та уникати перепадів напруги через зміну інтенсивності хвиль».
Михайло Литовченко вже представив свою розробку на різних міжнародних конкурсах. І зараз займається створенням промислового зразка хвильового генератора. За словами Михайла, він буде складатися з модулів діаметром 2 м. Ідеальна висота хвиль для нього — 1,1—1,5 м. За меншої хвилі установка працює менш ефективно.
До жовтня 2016 року планує завершити виготовлення промислового зразка. Він буде складатися з 12 модулів потужністю 5 кВт. У рік установка буде виробляти близько 35 МВт і виробляти 6000 м3 прісної води. Завдяки міцності конструкції їй не страшний шторм. А в разі сильного шторму, якщо установка зірветься з якоря, спрацює система тимчасового затоплення. Також, за словами винахідника, завдяки простоті конструкції і експлуатації, вартість однієї установки на 12 модулів для кінцевого споживача — $200 тис. Її окупність складе 2—3 роки. Михайло планує зайнятися виробництвом і постачанням установок в окремі країни, а також продажем ліцензій на виробництво морських електростанцій.
«Навіть якщо наша електростанція покаже половину заявленої нами потужності, на острівних та важкодоступних прибережних територіях вона стане основним джерелом електроенергії. У перспективі наша технологія цілком зможе забезпечити безболісну відмову від нафти, вугілля та газу», — каже Михайло Литовченко (за матеріалами «Велика епоха. Новини науки», 16 вересня 2016, газ. «Еекономісна правда»).