На декілька запитань відповів завідувач єдиного в Україні реабілітаційного відділення Інституту травматології та ортопедії Академії медичних наук України, кандидат медичних наук Олег Пилипенко.
- Олеже Васильовичу, останнім часом із статистичних даних відомо, і це підтверджують навіть звичайні спостереження в колі родичів чи співробітників, що зростає кількість захворювань, які відносять до ортопедичних, тобто за профілем Вашої діяльності та наукових пошуків. Звичайно, немалий відсоток таких хвороб припадає на такі фактори як дорожньо-транспортні пригоди й воєнні дії в Донбасі. Яка Ваша думка і спостереження з цього приводу?
- Дорожні пригоди, скажемо краще – аварії і військові дії, впливають на зростання кількості ортопедичних хворих, але є, на мою думку, й такий фактор як зниження рухливості людей, безтурботність про своє здоров’я, занедбане фізичне виховання як серед молоді, так і серед дорослих. Саме малорухливий спосіб життя призводить до застійних явищ у багатьох органах організму, в результаті страждають хребет, колінні та ліктьові суглоби, зв’язки, м’язова система. Перелік ортопедичних захворювань, які можна попереджувати, досить обширний, скажімо, артрит, артоз, бурсит, синовіїт, хвороба Бехтерєва і вже досить поширений остеохондроз та інші.
Багато в чому винен комп'ютер, до якого просто прилипає молодь і багато співробітників різних контор, не компенсуючи тривале сидіння в одній позі розминанням, фізичними вправами.
На превеликий жаль, забуто такий важливий чинник попередження ортопедичних хворих як фізична зарядка, фізкультпаузи в організаціях та на підприємствах. Відомі одиниці підприємців, які приділять увагу фізичному здоров’ю своїх співробітників. Тим часом ортопедичні хвороби досить підступні, приходять зненацька, часто проявляються як сезонні, як ниття перед дощем та ін. Болі в попереку, в колінних суглобах, у різних відділах хребта повинні насторожувати. Виникає потреба звертатися до лікаря. Та часом буває пізно, коли хвороба задавнена і відновлення здоров’я потребує багато сил і коштів.
Отож, краще попереджувати. Основний рецепт – це здоровий спосіб життя. Аби хребет, колінні та ліктьові суглоби, інші частини тіла були здоровими, потрібні фізичні навантаження, відповідні вправи, рухливий спосіб життя, дотримання дієти.
Хорошим джерелом здоров’я може бути велосипед, плавання, ходьба. Обов’язково треба робити ранкову зарядку, перерви на фізичні вправи на роботі. Тим, хто працює фізично, потрібно звернути увагу на задіяння тих частин тіла, які не беруть участі під час роботи.
- Але ж не всім удається берегти себе і виникає потреба звертатися до ортопедів або прислухатися до рекламних роликів, яких нині досить багато – різних, на всі смаки, - мазі, гелі, примочки. Як вони допомагають і які найновіші наукові розробки у боротьбі з ортопедичними хворобами використовуються у відділенні, яке Ви очолюєте?
- Дійсно, реклами досить багато, але, повірте, мазі, гелі, примочки дають тільки тимчасовий ефект, на початкових стадіях захворювань, коли хвороба вперше дає про себе знати. Задавнені болячки виліковувати досить важко.
У нашому відділенні застосовується багато досягнень як зарубіжної медицини, так і наших власних розробок. Практично до кожного патологічного випадку розроблено спеціальні рухові вправи, які захищені авторськими свідоцтвами. Застосовуються спеціальні види масажу із врахуванням реакції кожного м’яза, суглоба, зв’язки.
У відділенні є арсенал сучасних процедур із застосуванням лазерної технології, ультразвуку, водних процедур у поєднанні з електроімпульсною стимуляцією, лікувальна фізкультура, механотерапія. Для діагностики хвороб використовуємо рентгенівські дослідження за спеціальними методиками, ударно-хвильову терапію. Досить багато фізичних спеціальних вправ розроблені нашими спеціалістами-реабілітологами для різних видів захворювань. Для всіх видів суглобів маємо апарати безперервної розробки рухів. При складних клінічних випадках, що межують з необхідністю оперативного втручання, допомагає мануальна терапія.
У відділенні відновлюємо рухи після ендопротезування різних суглобів.
На базі відділення проводяться наукові конференції, консультативні та навчальні курси для ортопедів України (вл. інф.).