«Роботи-гуманоїди” – піонери освоєння Марсу? Йдеться не про науково-фантастичний фільм, а про те, що може трапитися вже у найближчому майбутньому.

NАSА у співпраці з чотирма університетами (трьома у Маcсачусетсі і одним у Шотландії) працює над розвитком робота-гуманоїда, якого можна було б заслати на Червону планету. Його назвали Вал.

“Вал – цілковито електричний робот-гуманоїд. NАSА має намір послати коли-небудь ось такого робота (чи його “нащадка”) на Марс, аби створити там відповідне середовище – перед тим, як туди прибудуть астронавти”, – розповідає Голлі Янко, професор Массачусетського університету.

Робот призначений для виконання життєвоважливих завдань, які для людини могли б обернутися смертельною небезпекою. Коротше кажучи, ці роботи-гуманоїди могли б брати на себе небезпеку, яка загрожує життю людей.

“Угорі в голові можна побачити дві стереокамери: чи не в першу чергу ми підключили ці камери до системи “зору” робота, отож, той, хто здійснює дистанційний контроль за роботом, може побачити його очі. Камера має також інфрачервоні датчики, завдяки чому можна отримати структуроване світло. До того ж, на “тілі” робота розташовуються ще й інші камери, і безліч сенсорних датчиків – у руках і ногах”, – каже далі Голлі Янко.

Часова затримка у зв‘язку між Землею і Марсом не дає змоги оперативного дистанційного керування роботами під час створення структур та аварійно-ремонтних робіт, тому робот має бути автономним під час виконання завдань.

“Робототехнологія може принести і принесе чимало користі у плані підтримки структур, ремонту обладнання тощо аж до прибуття космонавтів. Коли ж вони прибудуть, роботи, які були першопрохідниками освоєння Марсу, працюватимуть поруч із астронавтами над місією дослідження планети і навіть за її межами”, – зазначає Таскін Падір, професор Північно-східного університету.

Вчені та студенти університету працюють також над вдосконаленням рухових можливостей робота.

NАSА планує надіслати робота-гуманоїда на Марс до того, як відбудеться перша керована людиною місія на Червону планету, що запланована на 2030 рік (за матеріалами: Scitech. Світ науки і техніки, 30.05.2016).