Президія Товариства «Знання» України схвалила Інформацію про науково-просвітницьку діяльність Чернівецької обласної організації Товариства "Знання" України щодо висвітлення досягнень української культури. Подаємо матеріал про цей досвід в скороченому варіанті.
В сьогоднішніх умовах національна культура стає одним із визначальних факторів прогресу суспільства, утвердження реальної незалежності держави та формування національної української ідентичності. Тому розвиток культури може долучити нашу державу до загальноєвропейської спільноти, сприяти демократизації суспільства та всебічному розвитку особистості.
Саме на розв'язання цих завдань і спрямована діяльність Чернівецької обласної організації Товариства "Знання" України протягом останніх років з притаманними їй формами і методами наукового просвітництва. Висвітлення досягнень української культури в науково-просвітницькій діяльності Чернівецької обласної організації Товариства "Знання" України здійснювалось через:
- діяльність лекторів Чернівецької обласної організації Товариства "Знання" України;
- розвиток діяльності бібліотеки при Чернівецькій обласної організації Товариства "Знання" України, прес-клубу реформ;
- створення і активізацію роботи нових самодіяльних і структурних підрозділів Чернівецької обласної організації Товариства "Знання" України – клубу "Вечорниці" і художньої галереї "Sweet арт - Знання";
- підтримку і розвиток книговидання.
За умов зростання ролі телебачення в поширенні наукових знань, досягнень у сфері культури, правління Чернівецької обласної організації Товариства "Знання" України в останні роки постійно висвітлює свою діяльність на «голубому екрані».
Активно пропагують знання, мистецькі досягнення Північної Буковини, «вишиваного» і пісенного краю, такі підрозділи правління обласної організації Товариства, як прес – клуб реформ, клуб за інтересами "Вечорниці", художня галерея "Sweet арт - Знання", та лекторії з лекціями про історію України, дискусіями щодо розвитку демократії і шляхів розвитку нашої держави, дискусії із зустрічами за круглим столом з питань виходу з економічної кризи і зміцнення обороноздатності, безпеки країни. З лекціями, зокрема, виступали доктори історичних наук, професори Брицький П.П., Юрій М.І., Ботушанський В.М., соціолог Докаша В.І. та багато інших. Лекторський склад організації налічує більше 100 висококваліфікованих лекторів.
За сприяння Чернівецької обласної організації Товариства "Знання" України та на її базі проводяться творчі зустрічі клубу вишивки "Вечорниці". Буковинський клуб сучасної вишивки "Вечорниці" - це об'єднання людей, захоплених одним хобі - вишивкою. Учасниці клубу спілкуються, діляться досвідом, разом вдосконалюють свою майстерність, організовують в рамках клубу різноманітні майстер-класи, допомагають дружньою порадою, а іноді й критичним професійним зауваженням. В рамках клубу постійно проводяться вишивальні ігри, розіграші призів, сюрпризи.
Проводиться чимала науково-просвітницька робота присвячена 200-річчю Тараса Шевченка. 17 червня цього року з ініціативи Буковинського клубу «Вечорниці» в Чернівцях відбулася Всесвітня культурно-мистецька акція «Обніміться ж, брати мої!». Під час акції до вишивання рушника Великому Кобзарю міг долучитися кожен бажаючий вишивальник – чернівчанин. Довжина рушника складає сім метрів. Чернівці стали 15-м містом, яке долучилося до цієї Всесвітньої культурної акції .
З метою зменшення негативних наслідків від скорочення українського книгодрукування в кінці 90-х років на базі Чернівецької обласної організації Товариства "Знання" України була створена бібліотека для студентів вузів м. Чернівці, в основному для майбутніх юристів, істориків, економістів. На сьогодні книжковий фонд складає - 2353 примірники навчальної і наукової літератури. Послугами бібліотеки щорічно користуються до 1500 читачів. На жаль, в останні роки намітилась тенденція як до зниження кількості читачів, так і зменшення матеріальних можливостей поповнення книжкового фонду.
За сприяння Чернівецької обласної організації Товариства "Знання" України були видані наступні науково-популярні видання:
1. "Буковинці на дипломатичній службі УНР та ЗУНР" (автори П. Брицький і О. Добржанський, 2007р., 1000 примірників).
2. "Німецький вчений Йоган Коль про Буковину і Галичину" (автори П. Брицький і П. Бочан, 2007р., 1000 примірників).
3. "Життєвий і творчий шлях професора і вчителя Аурела Зіновійовича Георгіца" (упорядники: Курко Я.С., Волощук О.Т., Чепель О.Д. Чебан В.І., 2013р, 150 примірників).
4. "Соціокультурний світ України" (автор Юрій М.Ф. 2004р., 1000 примірників).
Прес-клуб реформ серед своїх форм роботи впроваджує презентації – ознайомлення із новими творами українських письменників, поетів, науковців. Буковинський письменник, відомий радіожурналіст Анатолій Томків презентував у Чернівецькому прес-клубі свою другу книгу "В Євросоюз через Кінашку". До неї увійшла 41 новела. Книга ілюстрована малюнками та фотографіями автора. Всього за період 2010-2014 років – було проведено до 10 подібних презентацій в прес-клубі для ЗМІ області.
Зустрічі клубу проводяться раз на місяць за попереднім узгодженням часу з учасницями "Вечорниць".
Справжньою подією у культурному житті області і в м. Чернівці стало відкриття на базі Чернівецької обласної організації Товариства "Знання" України художньої галереї "Sweet арт - Знання". В 2013 стартував проект "Март" – підтримка молодих художників".
В рамках проекту в 2013 р. відбулись такі виставки:
- Мар'яни Романюк, м. Чернівці – квітень;
- Ленура Веліляєва, м. Харків – травень;
- Олександра Богомаза, м. Київ – грудень.
До Дня захисту дітей в травні 2013 р. була проведена виставка дитячих робіт зі студії Лариси Куваєвої.
В галереї відбулось ознайомлення з творчістю відомих художників України:
- ювілейна виставка до 85-річчя з дня народження заслуженого художника України Санжарова Володимира Тимофійовича, м. Чернівці – серпень 2013 р.;
- виставка художньої ковки заслуженого художника України Полуботька Сергія, м. Івано-Франківськ – лютий 2013 р.;
- виставка акварелі, заслуженого архітектора України Сергія Зубарєва.
Протягом 2013 року були проведені виставки сучасного мистецтва, які відвідали сотні чернівчан та гостей міста, а саме:
- Маліка Сергія, члена Національної спілки художників України, м. Одеса - травень;
- Олександра Литвина, члена Національної спілки художників України, м. Чернівці – червень;
- Мартиненко Надії, членкині Національної спілки художників України, м. Чернівці – вересень.
У серпні 2013 р. був проведений Всеукраїнський пленер сучасної художньої кераміки "Буковина 2013". Учасники пленеру були відомі художники – керамісти в Україні та закордоном: Рось Леся та Рось Олександр, м. Львів; Майстренко Олександр та Майстренко Леся, м. Київ; Борецький Ярослав та Грабар-Борецька Наталія, м. Ужгород; Віньковський Вячеслав, заслужений художник України та Росул Мирослава, м. Ужгород. Двадцять днів художники мали змогу працювати над втіленням своїх задумів. По закінченню пленеру у галереї протягом місяця проходила виставка художньої кераміки.
Силами лектора галереї Богомаз Н.В. та інших ведеться постійна просвітницька робота: участь в радіопрограмах на тему мистецтва; лекції на тему "Розвиток сучасної художньої кераміки в Україні та нові технології, в керамічному мистецтві", проводяться семінари для слухачів обласного семінару підвищення кваліфікації викладачів художніх шкіл області, традиційними є екскурсії по галереї та лекції для учнів шкіл та училища декоративно-прикладного мистецтва № 5.
На жаль, науково-просвітницька діяльність Чернівецької обласної організації Товариства "Знання" України щодо висвітлення досягнень української культури протягом періоду 2011-01.2014 р. велась в несприятливих умовах безперервних судових процесів з представниками Чернівецької міської ради щодо виселення з орендованого організацією приміщення і розірвання договору оренди, а також протистояння з боку Чернівецької ОДА. Тільки після революційних подій і Майдану 2013-2014 рр. стає можливою більш ефективна і плідна робота як робота організації в цілому, так і в даному напрямку.
Правління Чернівецької обласної організації Товариства "Знання" України працює над поліпшенням своєї діяльності.