Практичне самоврядування територіальної громади
"Мене не бентежить, що зараз особи, в глибині духовних сил яких здійснюється величезна,
невидима доки робота, неначе не беруть участь у житті.
На видноті частіше не вони, а інші люди, дії яких не приборкані духовної роботою.
Але усе це зникне, коли розкриється процес - духовний результат людської свідомості.
Він зріє, час його прийде і останнє, владне слово скаже він, а темні сили знову впадуть на дно".
(В.І. Вернадський, перший президент Академії наук України. 1920 р.)
"У минулі роки на певних напрямках формувалися команди вчених і управлінців,
які повинні були здійснити прорив у вирішенні стратегічних завдань.
Вони зіграли величезну роль у відновленні промисловості СРСР після війни,
заснували атомну галузь і підкорили космічний простір, побудували радянський ВПК,
створили найкращу в світі середню школу і фундаментальну науку».
(Академік РАН А. Аганбегян)
Передмова
Що спочатку, а що потім?
Головна мрія людини - щасливе сімейне життя в прекрасніму середовищі. Але як цього досягти, якщо ми в безодні проблем, що залежать не тільки від нас, жителів богом забутої маленької Батьківщини (так званої територіальної депресивної громади), але і від рівня мудрості влади нашої Великої Батьківщини (України)?
Давайте подивимося на громаду з точки зору вирішення трьох найважливіших проблем, які часто обговорюються, мусуються, а їх віз і нині в болоті.
1) Територіальна реформа
Якщо ця реформа буде стосуватися розширення земель, які передаються громаді як найважливіше джерело її матеріального відродження, то це добре. Тоді і Роман Безсмертний (ініціатор реформи) мав рацію, коли говорив, що "... юрисдикція місцевого самоврядування замикається межами населеного пункту, а землі поза ними нічиї...". Але якщо ми будемо об'єднувати райони, ділити села і т.д. (за його ініціативою), то, не дай Боже...
Подібне було при Н. Хрущові і призводило до трагедій (працевлаштування, обслуговування та ін.). А вже в епоху перманентних чиновницьких ініціатив і тотальної бідності - це взагалі катаклізм. Не треба нам "Лівий фланг вважати Центром, а Центр - Правим" [З фільму "Фанфан-тюльпан"]. Це заплутає не так супротивника, як нас, блаженних.
2) Самоврядування територіальних громад
Це одна з наймодніших і гарячих тем для політиків і ситна годівниця для схоластів "околовсяческих фрагментарних наук". Пішло третє десятиліття їх бурхливої діяльності в проблемі, а життя в селах і селищах стало ще більш проблематичним. Незважаючи навіть на те, що з 3.10.1992 р. створено Фонд сприяння місцевому самоврядуванню України. «Фонд є центральною науково-методичною, консультативною та координуючою установою, створеною при Президентові України для підтримки місцевого самоврядування в Україні».
Але чи можна говорити про самоврядування, якщо люди в депресивних територіальних громадах не просто бідні, але і вимирають, переїжджають в міста і виїжджають за кордон. У таких умовах самоврядування може стати тільки самоправством місцевих лідерів.
3) Практична продовольча, енергетична інформаційна, фінансова і соціальна самодостатність територіальних громад
Очевидно, ми сформулювали цю проблему вперше і впевнені в її пріоритеті серед безлічі інших проектів, досліджень і гасел. Якщо таку самодостатність досягти (а ми ставимо перед собою саме таке завдання), то Сталий Розвиток України як незалежної і шанованої держави, забезпечено, її регіони будуть рівномірно і ефективно прогресувати.
Що може бути ще більш важливим для безпеки нашої Батьківщини і реального щастя її багатостраждального і мудрого народу?
Так з чого ж почати?
Ми впевнені, що слід почати з ТРЕТЬОЇ проблеми, але з одночасним використанням деяких специфічних рішень перших двох проблем. Такий підхід логічний і відповідає вимогам системного підходу.
Постараємося зрозуміло викласти наші погляди на методи й технології переходу територіальних громад до розумного самоврядування, але ми завжди чекаємо від Вас нових думок, технологій і механізмів розвитку забутої регіональної України.
ВВЕДЕННЯ
Як оптимально організувати роботу з вирішення проблем розвитку
територіальних громад в Україні?
Вирішувати складні (багатовимірні) проблеми в наш час може тільки добре підготовлений колектив, який здатний охопити їх своїм розумом і знаннями десятків наук і технологій. Якщо цього не зробити, то рішення будуть фрагментарними - це коли ми "роздираємо" живий організм для вивчення його між окремими "вузькими спеціалістами". При цьому кожен фахівець стверджує, що його фрагмент уваги найважливіший. У сучасній медицині саме так і діють. В результаті: лікують одне - відвалюється інше.
В1.Як зрозуміти ключові проблеми територіальної громади?
Уявіть, що Вас, як всі, розумну й освічену людину, раптом призначено Губернатором, Мером...
Ще вчора у Вас були амбітні плани всі перебудувати під своє розуміння проблем у "своїй"територіальній громаді. А сьогодні на Вас дивиться ЖИТТЯ очима бідуючего народу, вимогливого Президента, "уїдливих" журналістів. Ніколи думати. Потрібно діяти, завойовувати авторитет, перемагати.
Буде до місця думка керівника міжнародного рівня Карлоса Госна, який врятував вмираючу фірму Issan:
"Коли новий керівник приходить в організацію, він не має владу як таку, а лише можливість її отримати. У нього є шанс реалізувати цю можливість, якщо він буде створювати додаткову вартість і зможе мотивувати своїх підлеглих діяти".
На жаль, нас не вчили і не вчать діяти в складних соціальних умовах з цих простих істин і «людяних» технологій. Тому, оптимальний шлях - це формування функціонально повної команди управління (не плутати з «вірними друзями»), здатної вирішувати складні ключові проблеми і завдання високоорганізовано і системно.
Як це здійснити? Почнемо з несподіваного: «Чи адекватно ми сприймаємо реальність? Або це міраж?»
В2. Що ми бачимо навколо?
«Кіт дивиться на небо, щоб побачити смачну пташку,
Астроном бачить в небі мільйони світів»
(З книги "Квантова психологія»)
Чим далі від істинних знань людина, тим більше впевнена вона в абсолютності своїх знань. Погано! Навіть для пересічної людини. А якщо це державний діяч, який позбавлений щоденного контролю???
Дамо декілька візуальних образів. Вони спрощені, але дають можливість задуматися над найважливішими проблемами в пізнанні.