Основні напрями роботи науково-просвітницького центру "Київський планетарій" Товариства "Знання" України – робота з широкою (масовою) аудиторією та робота з навчальними закладами: школами, технікумами, гімназіями, училищами тощо.
Для широкого кола відвідувачів Планетарій працює у вихідні дні та у дні шкільних канікул. У ці дні проходять 4 сеанси:
11-00 – сеанс для найменшої аудиторії (рекомендований вік - 5-8 років);
12-30 – сеанс для середнього шкільного віку (рекомендований вік – 9-12 років);
14-00 – сеанс-прогулянка, для тих, хто хоче познайомитись із зоряним небом (рекомендований вік – від 13 років);
16-00 – науково-популярний або літературно-художній сеанс для широкої аудиторії (рекомендований вік – від 13 років).
У суботу та неділю проходить сеанс о 18-00 – науково-популярний або літературно-художній сеанс для широкої аудиторії ( рекомендований вік – від 16 років).
У Планетарії запроваджені індивідуальні абонементи – повні та пільгові, розраховані на 5 відвідувань програм за власним вибором.
Для навчальних закладів розроблено декілька форм роботи – одноразові відвідування та відвідування за абонементами:
навчальними, максимально наближені до шкільних програм;
абонементи для позакласного відвідування, які розширюють світогляд учнів.
Кожен з абонементів включає шість або сім лекцій, зміст яких допомагає зрозуміти навчальний матеріал, набути корисних навичок, познайомитися із навколишнім світом.
На сьогоднішній день у Планетарії розроблено навчальні абонементи за такими напрямками: Астрономія (абонемент для 11 класу), Природознавство (абонементи для 1, 2, 3, 4 та 5 класів), Географія (абонементи для 6 та 7 класів).
Абонементи для позакласного відвідування: Казковий Всесвіт (1-3 класи), Космічні мандрівки (3-5 класи), Твій Космос (6-8 класи), Небесні та земні дива (8-10 класи), Космічний калейдоскоп (8-11 класи).
Протягом року Планетарій відвідують 160 шкіл за абонементами. Якщо враховувати одноразові відвідування, то кількість шкіл становить 200.
Планетарій відвідують не тільки громадяни України, а й гості з країн СНД, тому деякі програми Планетарію ведуться російською мовою.
Було створено спеціальні програми англійською та французькою мовами, до роботи над якими залучали дикторів носіїв мови. Такі програми користуються попитом у вчителів іноземних мов.
Загалом за 2011 рік доходи Планетарію від продажу абонементів та квитків становили більше 1 000 000 грн. У порівнянні з минулими роками доходи Планетарію збільшилися приблизно на 25%, завдяки проведенню рекламних компаній у Київському метрополітені та у мережі Інтернет.
За даними статистики продажу квитків співвідношення дорослих відвідувачів до дітей становить 3:1, тобто, на одного відвідувача-дитину припадає 3 дорослих. Значна кількість дорослих відвідувачів – студенти та молодь .
У Планетарії розроблено більше 100 програм різної тематики – навчальних, науково-популярних, літературно-художніх.
Серед останніх розробок Планетарію – науково-популярні програми «Біля краю Всесвіту» та «Дорога в Космос», а також дитяча програма «Планета казок».
Зараз ведеться робота над науково-популярними програмами «Місяць і його таємниці» (робоча назва), «Планета Нибіру» (доопрацювання програми Харківського планетарію), «Чужі Планети» (робоча назва), а також над дитячою програмою «Астрономія для малюків».
Кожна програма Планетарію включає в себе лекторську розповідь із звуковим супроводом (або професійну фонограму) та візуальний ряд з елементами анімації. При розробці кожної програми використовуються найновіші наукові дані.
Постійна робота над програмою триває і після виходу лекції в прокат. З'являються нові дані, розробляються або спростовуються нові гіпотези, тому лекція постійно опрацьовується задля підтримання її в актуальному стані.
Окрім створення нових програм, у Планетарії проводиться робота з реставрації старих програм і доопрацювання програм, отриманих у рамках обміну між планетаріями.
2011 рік було присвячено реставрації та оновленню візуального ряду всіх програм Планетарію (а їх - понад 100). Робота триватиме і в 2012 році.
У Планетарії працює унікальна Школа астрономії для дітей від 5 до 12 років. Слухачі в цікавій формі набувають знань про Всесвіт і місце людини в ньому. Слухачі астрошколи беруть участь у виїзних спостереженнях зоряного неба, відвідують Планетарій та музейні експозиції.
У школі викладають кандидати фізико-математичних наук Світлана Герасименко С. В. (керівник школи) та Любчик О. К.
На базі школи астрономії проводиться апробація методики викладання предмету «Фізика Космосу», розробленої С. В. Герасименко на замовлення національної академії педагогічних наук. Методика призначається для використання у дитячих будинках України. Адресна аудиторія програми – діти молодшого шкільного віку.
Герасименко С. В. разом із художнім відділом Планетарію розробляє проекти різноманітних астрономічних дидактичних матеріалів для дітей: дитячих книжок (розмальовок, читанок), астрономічних схем і таблиць, карт зоряного неба та об'єктів Сонячної системи. Планується видати ці матеріали разом з Дніпропетровським та Харківським Планетаріями.
На базі Школи астрономії у Планетарії працює студія космічного малюнку під керівництвом художника Планетарію Губової О. Б.
Авторська методика викладання поєднує ознайомлення з теорією образотворчого мистецтва, набуття практичних навичок створення художніх образів у різних художніх техніках із вивченням навколишнього світу, природи Землі та розмаїття Космосу.
У 2011 році у Київському планетарії вже втрете проходить міжнародний художній конкурс «Всесвіт очима дітей».
Конкурс надає учасникам можливість реалізувати свої творчі здібності, водночас набуваючи знань про Всесвіт. На адресу конкурсу за 2 роки його існування надійшло більше 600 робіт.
До оргкомітету конкурсу входять працівники художнього відділу Планетарію та викладачі астрошколи та ізостудії.
З 2009 року відновлено випуск науково-популярного часопису «Наше небо». Основною цільовою аудиторією видання є відвідувачі Планетарію. Але з друку вийшло лише одне число журналу. Готові до друку наступні числа журналу не були надруковані з різних причин. Тепер прогаяне надолужується.
Для покращення роботи Центру активно використовуються сучасні інформаційні технології. Планетарій широко представлений у мережі Інтернет – створено власний сайт Планетарію, форум, електронну інформаційну розсилку, живий журнал, канал у популярному мікроблог-сервісі «Twitter» та сторінку у популярній соціальній мережі«Facebook».
Кожний з цих засобів орієнтований на певну аудиторію і допомагає інформувати відвідувачів про Планетарій та вести роботу з популяризації астрономії.
Сайт Планетарію містить не тільки всебічну інформацію про нього (афіша заходів, новини, анотації лекцій, загальна інформація та історія Планетарію, контактні дані та інші послуги), а й різноманітну корисну й пізнавальну інформацію: дані про астрономічну освіту та професійну астрономію в Україні, довідкова інформація про Планетарії України, статті з астрономії, бібліотеку та інше.
Середня кількість відвідувань сайту більше 10 000 на місяць, до того ж, кожен з відвідувачів проглядає у середньому 4-5 сторінок.
Планетарій проводить консультації для відвідувачів Планетарію щодо астрономічних подій та явищ.
У якості протидії поширеному способу астрономічного шахрайства – продажу зір або імен зір, Планетарій проводить постійну роз'яснювальну роботу.
Київський планетарій також надає методичну допомогу з викладання астрономії та проведення заходів астрономічної та космічної тематики.
Так, у 2011 році до Планетарію зверталося методичне об'єднання дошкільних навчальних заходів Шевченківського району м. Києва за допомогою у розробці методичних вказівок з викладання початкових астрономічних знань у дитячих садочках.
Також до нас зверталася завідувач Дитячої бібліотеки у м. Бучі по методичну допомогу в проведенні урочистих заходів з нагоди 50-річниці першого пілотованого польоту у Космос.
Для певних категорій населення (студенти, пенсіонери, інваліди) існують знижки на відвідування Планетарію.
Планетарій широко співпрацює з міськими, обласними та всеукраїнськими громадськими організаціями, надаючи можливість безкоштовно відвідувати астрономічні програми соціально-незахищеним верствам населення – дітям-сиротам, інвалідам та дітям з малозабезпечених сімей.
Важливим напрямом роботи Київського планетарію є координація роботи інших Планетаріїв України.
Київський планетарій допомагає іншим планетаріям вдосконалювати методи подання інформації, а також записувати фонограми до лекцій, створювати оригінальні ілюстрації до програм Планетаріїв.
Планетарій постійно проводить масові заходи спільно з Університетом сучасних знань, науково-просвітницькими центрами при правлінні Товариства «Знання» України, насамперед НПЦ «Міжнародна політика» «Українознавство». Зокрема, ведеться лекторій "Трибуна вченого" та педагогічний лекторій.
До святкування 50 річниці від дня першого пілотованого польоту у Космос у Планетарії було проведено низку заходів:
Спільно з представництвом «Россотрудничество» в Україні, центром національних культур, та Фондом гуманітарного співробітництва було проведено урочистий літературно-музичний вечір «Ми – діти Галактики».
Проведено виставку дитячого малюнку «Дитячий Космос».
Організовано показ науково-популярного фільму «Перший оберт».
Організовано розділ «Космонавтика» на сайті Планетарію.
На виконання Указу Президента України № 1071/2010 «Про відзначення 90-річчя від дня народження Георгія Берегового» було створено короткий опис польоту Г. Т. Берегового на космічному кораблі «Союз-3» тематичну, колекцію матеріалів – архівні фото, статті з преси, бібліографія, фільми. Ці матеріали покликані допомогти учням і вчителям у пошуку інформації та організації тематичних заходів.
Реалізується основна мета Планетарію – популяризація природничих наук, перш за все шляхом створення нових програмам різноманітної тематики, орієнтованих на різні вікові категорії, вдосконалення їхнього аудіо та візуального представлення. На це спрямовані основні зусилля колективу.
До 2011 року Київський планетарій був класичним планетарієм, тобто обладнаним класичним оптичним зоряним проектором, тому компанією "Єтнолайф" у співпраці з Товариством Сферичного Кіно, компанією FulldomePro та компанією Front Pictures запропоновано обладнати зоряний зал Київського Планетарію повнокупольною цифровою відеосистемою fulldome.pro.
У Планетарії будуть одночасно працювати оптична і цифрова проекція, поряд із класичними лекціями будуть демонструватися повнокупольні шоу, дистриб'ютором яких є Товариство Сферичного Кіно.
Відеосистема fulldome.pro також дозволить проведення на базі Київського планетарію міжнародних фестивалів сферичного кіно та інших культурних подій світового рівня, що сприятиме зростанню авторитету української науки та нашої держави на міжнародній арені.
Співробітництво з Компанією "Єтнолайф" у співпраці з Товариством Сферичного Кіно, компанією FulldomePro та компанією Front Pictures не обмежується лише встановленням нового устаткування.
У фойє буде створене інноваційне віртуальне пізнавальне середовище, яке дозволить глибше занурити відвідувачів у світ науки та провідних технологій, а отже, сприятиме повнішій реалізації основної мети роботи Планетарію. Відповідно до технічного переоснащення переглянути і вдосконалюється програмна діяльність Планетарію на наступний період.
Директор науково-просвітницького
центру «Київський планетарій»
при правлінні Товариства «Знання» України,
член-кореспондент НАН України
К. І. Чурюмов