voynarenkoГолова правління Хмельницької обласної організації Товариства "Знання" України, доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, проректор з науково-педагогічної роботи, перший про­ректор Хмельницького національного університету Ми­хайло Петрович Войнаренко по праву належить до золо­того фонду просвітницьких кадрів України. Він і творить знання і вміє їх популяризувати. Він діяльний, ініціатив­ний у повсякденній роботі. Мислить творчо і перспек­тивно. Його життя завжди було і є прикладом сумлін­ності, працьовитості, порядності.
Майже 40 років тому, звільнившись з військової служби, Михайло Войнаренко став студентом першого курсу Хмельницького технологічного інституту побуто­вого обслуговування за спеціальністю "Економіка і ор­ганізація побутового обслуговування", а через п'ять ро­ків закінчив його з відзнакою і направленням до аспі­рантури. 1 що характерно: починаючи з студентських років, його життя стає багатовекторним, тобто він почи­нає поєднувати навчання з роботою на виробництві, громадські обов'язки з педагогічною діяльністю, наукові пошуки з поетичною творчістю, керівництво підрозді лом інституту з роботою координатора міжнародних проектів тощо. Ще в студентстві виявляє він талант ор ганізатора молоді. На третьому курсі його обирають го ловою студентської ради гуртожитку, а через рік секретарем комсомольської організації інженерно-економічно го факультету. Він вирізнявся не лише наполегливістю в навчанні, а й ініціативністю в науковій та громадській роботі. Був дипломантом республіканських конкурсів студентських науково-дослідних робіт, командиром студентських загонів на будовах корпусів рідного інсти­туту, а також у Казахстані та Тюмені. Зокрема, очолю­ваний ним будівельний загін "Поділля-76" став перемож­цем республіканського змагання будівельних загонів Казахстану і був нагороджений Почесною Грамотою мі­ністра сільського будівництва СРСР та Центрального Комітету профспілки робітників будівництва і промис­ловості будівельних матеріалів СРСР.
У 1975 році, на п'ятому курсі, обирався секретарем комітету комсомолу інституту, членом бюро міськкому комсомолу і обкому комсомолу. Про його сумлінну пра цю на комсомольській роботі свідчать десятки почесних грамот різного гатунку — від Центрального Комітету ВЛКСМ і республіки до обласних і міських організацій. У 1980 році перейшов на викладацьку роботу. Його здіб­ності були помічені тодішнім ректором інституту про­фесором РІ. Силіним, проректором з наукової роботи А.П. Головнею, які рекомендували його для вступу до ас пірантури. Керівники навчального закладу тоді не по­милилися: адже за 15 років він як педагог пройшов шлях від асистента до професора. В інституті М.П. Войнарен ко працював старшим викладачем, доцентом кафедри економіки і організації побутового обслуговування, за­ступником декана інженерно-економічного факультету. У 1983 році захистив кандидатську дисертацію, а в 1984 році йому було присвоєно звання доцента. У 1989 році Михайла Петровича обирають на найпрестижнішу у будь-якому навчальному закладі посаду, з точки зору на­укової і педагогічної ваги, — завідувачем кафедри. Він очолює кафедру бухгалтерського обліку, статистики і фі­нансів Хмельницького технологічного інституту. Протя­гом 1990—1994 років навчався в докторантурі, а після успішного її закінчення і захисту докторської дисертації у 1995 році знову почав працювати завідувачем кафедри обліку та аудиту, професором, з 1999 року — проректором з економічних питань, з 2001 року - проректором з навчальної роботи Технологічного університету Поділ ля, а 2004 року — проректором з науково-педагогічної роботи Хмельницького національного університету. Опікуючись питаннями навчання і виховання студент ської молоді, приділяє велику увагу розвитку студентсь кого самоврядування в університеті, проведенню куль турних і мистецьких заходів, розвитку фізичної культури і спорту, організаційній підтримці студентських ініціа тив виховного характеру тощо.
Паралельно з педагогічною працею Михайло Война­ренко активно займається науковими дослідженнями. Ним створено в університеті наукову школу з проблем реформування економіки України, в якій здійснюється пошук нової парадигми економічного розвитку України і Подільського регіону; удосконалення систем управлін ня господарськими об'єктами у промисловості та сфері послуг через побудову оптимальних варіантів організа­ційних структур суб'єктів господарювання; розробка концепцій залучення інвестицій та впровадження інно­вацій в регіональну економіку на засадах кластерних технологій об'єднання підприємницьких структур; удо­сконалення фінансових показників діяльності підпри­ємств (установ) та системи оподаткування; розробка та удосконалення систем оплати праці; трансформація на­ціональної системи обліку до міжнародних стандартів.
Професор Войнаренко є членом Ради Західного на­укового центру НАН України і МОН України, членом Експертної ради з економіки Державної акредитаційної комісії Міністерства освіти і науки України, членом На­укової ради Міністерства освіти і науки України у галузі економіки для проведення наукової експертизи з питань техніко-економічної обґрунтованості фундаментальних та прикладних науково-дослідних робіт, що фінансують­ся з державного бюджету з метою оцінки їх економічної доцільності. У 1997 році він брав участь у 15-му Конгресі Світу з наукових обчислень, моделювання і прикладної математики в Берліні. Під його керівництвом підготовлено і захищено дві докторських і дванадцять кандидатських дисертацій. Він і сьогодні має двох док­торантів, п'ятьох аспірантів і десятеро здобувачів науко­вого ступеня кандидата наук.
М.П. Войнаренко є головою спеціалізованої вченої ради з захисту кандидатських дисертацій К70.052.01 Хмельницького національного університету, членом спецради з захисту докторських дисертацій Київського національного університету харчових технологій, голо­вою редколегії секції "Економічні науки" Вісника Хме­льницького національного університету, членом редколегій українського журналу "Економіст" (м. Київ), ро сійського журналу "Экономическое возрождение Рос-сии" (м. Санкт-Петербург), Вісника Хмельницького університету управління та права, членом Міжнародної асоціації українських економістів (МАУЕ), віце-прези­дентом Асоціації "Поділля-Перший", головою Хмель­ницького обласного товариства "Знання" України. Очо­люючи Товариство "Знання" на Хмельниччині, ініцію вав і провів цілий ряд цікавих заходів, які стали відомі за межами краю. Серед них слід виділити сходження деле­гації знаннівців області на гору Говерлу на честь 60-річ-чя Товариства "Знання" України, а також підготовку і видання серії методичних матеріалів для лекторів Това­риства щодо виховання студентської та шкільної молоді.
У 1997 році М.П. Войнаренко обраний дійсним чле ном (академіком) Міжнародної академії інформатизації (м. Москва), у 2000 році — дійсним членом Академії еко­номічних наук України, а у 2001 році — дійсним членом Української академії економічної кібернетики. У 2008 році обраний дійсним членом (академіком) Міжнарод ної академії наук екології і безпеки життєдіяльності, яка асоційована при ООН (Росія). За ряд публікацій, моно­графій, підручників і статей у російських виданнях рі­шенням Президії Міжнародної академії наук екології і безпеки життєдіяльності №170 від 28.02.2008 року (м. Санкт-Петербург. Росія) йому присвоєно почесне звання "Заслужений діяч науки" з нагородженням "Зір кою вченого".
Загаїом має більше 350 опублікованих праць, в томучислі 12 монографій (п'ять з них у київських видавництвах "Наукова думка" і "Логос"), 7 підручників і навчальних посібників, 5 брошур, а також дві книги і вісім статей, опублікованих за кордоном.
Нагороджений Почесними грамотами Міністерства освіти України (1996 та 1999 рр.). нагрудним знаком "Відмінник освіти України" № 630-К від 19.09.1997 ро ку. У 2002 році йому присвоєно почесне звання "Заслу жений діяч науки і техніки України". У 2005 році наго роджений урядовими нагородами: Почесною грамотою Кабінету Міністрів України та Почесною грамотою Вер ховної Ради України.
Окрема сторінка життєвої біографії М.П. Войнарен-ка — участь у міжнародних освітянських проектах. Ніхто на Хмельниччині, а можливо, і в Україні не вигравав для рідного університету стільки грантів міжнародних орга­нізацій (безповоротної фінансової допомоги) на реаліза­цію економічних і освітянських програм для прогресив­ного, конкурентоздатного і соціального розвитку регіо­ну. У 1995 році тодішній ректор Р.І. Силін запропонував йому стати координатором з реалізації одного із проек тів програми ТАСІ5 "Перепідготовка та працевлашту вання колишніх офіцерів в Україні" на Хмельниччині. Але для цього потрібно було виграти це право серед біль ше ніж 40 вищих навчальних закладів України, які брали участь у конкурсі на гранти за оголошеною програмою. Під безпосереднім керівництвом М.П. Войнаренка і під тримці декана інженерно-економічного факультету М.І. Бондаренка були підготовлені матеріали для отримання на конкурсній основі гранту Європейського Союзу. Уні­верситет виграв два етапи цього конкурсу, отримавши обладнання і валютних коштів на суму понад 100 тис. доларів СІЛА. Після завершення програми ТАСІЗ у кінці 2002 року вже досвідчена група працівників центру при підтримці нового ректора університету М.Є. Скиби виграла на конкурсній основі новий аналогічний грант у Міністерства оборони Великобританії, і в січні 2003 ро ку було створено перший в Україні Хмельницький укра­їнсько-британський центр перепідготовки і працевлаш­тування колишніх військових офіцерів, директором яко го був призначений М.П. Войнаренко. За новим гран том університет на реалізацію даної програми отримав від британської сторони безповоротної фінансової до помоги на суму 1,25 млн. грн. Після завершення фінан сування україно-британської програми у квітні 2005 ро ку працівники центру під керівництвом М.П. Войнарен ка постійно вели пошук нових фантів і підготували пропозиції для продовження проекту під патронатом і фінансуванням Північно-Атлантичного Альянсу. 15 жовтня 2005 року відбулась презентація їхнього проекту у штаб-квартирі НАТО у Брюсселі, який отримав під­тримку щодо першого траншу фінансової допомоги на 2006 рік. Втілення цього проекту триває й сьогодні, а Хмельницький національний університет отримує на його реалізацію щорічно понад 2,5 млн. грн. безповорот ної фінансової допомоги.
Не можна обминути ще одну характерну рису Ми хайла Войнаренка, що характеризує його як непересічну людину, цікаву особистість. Його хобі — поезія. Як писав у передмові до його першої збірки віршів "Істина" відо­мий український письменник, заслужений журналіст України Броніслав Гришук: "...якби Михайло Войнаренко написав тільки вірш "Повернення", то й тоді можна було б сказати "Поет народився!". Але, крім згаданої збірки, близько чотирьох десятків віршів опубліковані у різних періодичних виданнях, газетах, журналах, альманахах. На його поетичні твори написано понад два десятки пі­сень, які виконують відомі зірки української естради — народні артисти України Анатолій Горчинський, Василь Зінкевич, Микола Свидюк, Алла Кудлай, Марія Яси-новська, заслужені артисти України Олег Слободенко, Анатолій Говорадло і Дмитро Гершензон (дует "Сві-тязь"), Любов і Віктор Анісімови, Анатолій Демчук, Олександр Болгарчук, Микола Довгальов, Леонід Не-чипорук, Олександр Полянський, Наталія і Степан Тим-чишаки (дует "Явір і Яворина"), Людмила Нитичук ("Міла Нітіч" — володарка Золотої Зірки Алли Пугачової на пісенному конкурсі "Нова хвиля" у м. Юрмалі) та ін ші відомі подільські композитори і артисти: Микола Ба-лема (народний артист України), Іван Пустовий, Ігор Юрковський, Раїса Осіпова, Андрій Клименко, Андрій Романіді, Альона Мороз, Віктор Шайда, Артем Ромасю-ков, Світлана Бабицька, Олена Харитонова, Іринка Барилюк та інші. Але головне для університету те, що Михайло Войнаренко і Олег Слободенко написали пре­красний гімн Хмельницького національного універси тету, який справді пробуджує в душах студентів патріо тичні почуття до рідної альма-матер.
М.П. Войнаренко має заслужений авторитет у ко лективі університету і громадськості міста, займає ак тивну державницьку позицію, його поважають друзі й колеги не тільки на Хмельниччині, а й у столиці, інших містах України. Ось такий він, наш славний знаннівець!

В.І. КУШЕРЕЦЬ,
доктор філософських наук, професор,

голова правління Товариства "Знання" України

Журнал "Трибуна", № 3-4/2010