У Товаристві «Знання» України в лекторії «Трибуна вченого» кияни й гості столиці мали можливість послухати цікаву й корисну лекцію «Вернадський: теорія ноосфери і сьогодення», яку провів професор, доктор богослов’я Віктор Веряскін.
Ведучий лекторію Василь Кушерець, голова правління Товариства «Знання» України, член-кореспондент НАПН України нагадав слухачам про життя й діяльність Володимира Вернадського, про те, що саме в ці дні (день народження Володимира Вернадського 12 березня) згадуємо українського філософа, про його наукову й громадську діяльність.
Різне ставлення у Вернадського було до «українського питання». В 17 років він пише вірша російською мовою «Украина, родная моя сторона». Зрештою, перед смертю вчений передав до Академії наук України свої спогади, в яких зазначив: «Я вірю у велике майбуття і України, й Української академії наук».
Чи можливо поєднати ці теми: Вернадський, релігія, ноосфера і сьогодення? «Так, ствердно відповідає лектор, доктор богослов’я Віктор Вєряскін. Він проводить конкретне дослідження. Щоб сказати, що Вернадський був релігійною, віруючою людиною, так стверджувати не можна. Але ж прадід його був священнослужителем. Статус, щоправда був не досить високим, але ж характером вийшов крутим, козацьким. Якось йому треба було провести богослужіння, відспівування. З якоїсь причини він відмовився. Згодом у родині народилося дитя з проблемами Дауна. З тієї причини донька Вернадського стає лікарем, щоб знайти відповіді, причини. Отож, вчені можуть бути віруючими і навпаки. В усій вірі має бути прониклива щирість.
Володимир Вернадський визначає такі необхідні умови створення ноосфери: піднесення наукової думки, створення єдності людства на ґрунті інтернаціоналізації науки, моральна відповідальність вчених за використання наукової роботи для руйнівної мети, соціальні науки. Ключовою ідеєю мислителя є те, що перехід біосфери, тобто царство розуму, є закономірним і невідворотним етапом розвитку матерії.
Цікаву й змістовну лекцію, хто не встиг послухати наживо, можна послухати у відеозапису на YouTube сайту Товариство «Знання» України.
Людмила ЧЕЧЕЛЬ