У виставковій залі Київського планетарію Товариства «Знання» України відкрито виставку живопису художника та поета Миколи Мудрого.
Виставку відкрив голова правління Товариства «Знання» України, доктор філософських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки Василь Кушерець.
Він відзначив різноплановість творчості художника і поета. Його живопис і поезія стосуються багатьох подій української історії та сьогодення. Творчість митця прив’язана до багатьох фактів історії, по особливому відображена на його полотнах та у віршах.
Сам художник свою творчість визначає як «Історичний живопис та поезії».
У буклеті, який митець презентує відвідувачам, він звертається «Куди ви, українці?.. – я йду до вас!!! Не дайте гонгу вдарить – продали!». Вторить цьому висловлюванню картина із такою ж назвою. А у вірші до неї він пише про українських заробітчан, за якими на полі журливо спостерігають лелеки:
...Подивіться ж навкруги.
Ви що вже осліпли ?!
Чорноземи Бог вам дав
«Можна з хлібом їсти».
Люди ж ви, чи вже не люди,
Що з вами зробили?..
Всі йдете на захід Сонця,
Вже вам світ немилий?!
Сумно нам на вас дивитись.
Хто вас жене з дому???
Полишаєте діток дідові старому...
Це про сучасне безробіття, арбайтерів, які змушені йти в інші країни аби заробити. Поет закликає своїх земляків:
Верніть Віру! Верніть Силу!
Україні славу!
Годі бігать по землі -
Будуйте ж свою Державу!!!
Тематична палітра Миколи Мудрого досить насичена.
Це картини про Небесну сотню, про Голодомор в Україні та інші теми.
Про їхній зміст - підтекстовки під його картинами: «Лесі Українці – 140 років. Досить невільная думка мовчати, час моя пісня у світ погуляти...», «Дерево пізнання. Адам і Єва», «Сватання Анни Ярославни послами короля Франції”, «Полонена Роксолана», «Від Богдана до «Кнопкодава» ( це й про наших депутатів), «Руйнація Січі», «Маруся Чурай у розпачі», «Григорій Сковорода», «Віра у вільну Україну останнього кошового Запорізької Січі Калнишевського Петра Івановича», «День Матері», «У дорогу», «Михайло і Олена Теліги», «Назло не вмремо», «Безмежне кохання», «Нове покоління».
Особливе хвилювання у відвідувачів виставки викликає картина і вірш «Байда». Козак висить га гаку й на зло турецькому султану сміється.
...Що ти йому не роби
Сміється собака!
Порубайте на шматки,
З’їжте його серце.
- Мало? З’їжте печінки
Разом з оселедцем.
Розлючений султан, після того як яничари з’їли все до крихти, а сміх Байди не вщухає, звертається до Аллаха:
І султан Аллаха просить:
«Відведи цю зверхність!»
Та Аллах розвів руками:
«Пробачай його, султане,
То вже є безсмертність»
Таких оригінальних поєднань живопису і поезії у майстра немало.
Виставку Миколи Мудрого вже відвідали сотні киян. Його картини, репродукції, окремі ескізи займають усі площі виставкової зали. Відгуки про його творчість найкращі. Варто відвідати її особисто.
Прес-служба Товариства «Знання» України
29.11.2015 р.