Абсолютна більшість сільськогосподарських виробників (70%) виступають проти скасування мораторію на продаж землі в Україні. 56% аграріїв проти ринку землі як такого, ще 14% вважають, що ринок землі варто запроваджувати, але не зараз, лише 13% опитаних підтримують ідею продажу земель сільськогосподарського призначення в Україні, тоді як решта 17% аграріїв не змогли відповісти на дане питання. Про це свідчать результати опитування, проведеного серед сільгоспвиробників агенцією «AgriSurvey» у травні 2015 року.
За даними дослідження, основними причинами негативного ставлення до продажу землі є недовіра до держаних органів влади через їх високу корумпованість, брак коштів для придбання землі та страх перед конкуренцією з аграрними холдингами. Так, 26% сільськогосподарських виробників вважають, що вводити ринок землі «ще зарано». На їх думку, перш ніж дозволяти продаж землі, необхідно зменшити корупцію серед органів державної влади та стабілізувати політичну й економічну ситуацію в країні. Найближчі 10-15 років аграрії таких реформ не очікують. Негативне ставлення до продажу землі також пов'язане з неготовністю купувати землі через брак коштів (особливо недоступність зовнішнього фінансування). Так, 57% сільгоспвиробників зазначили, що не готові купувати землю сільськогосподарського призначення у випадку зняття мораторію у 2016 році. Крім того, ставлення до зняття мораторію формується й доволі поверхневим знанням про ринок землі: 25% сільгоспвиробників не знають, якою мала би бути ціна на землю у випадку її продажу, 17% опитаних аграріїв вважають, що земля має коштувати до 5000 доларів США за гектар, з них 9% вважають 1000 доларів достойною ціною за 1 гектар.
«За півроку до припинення дії мораторію на продаж землі в Україні немає ні соціальних, ні інфраструктурних, ні законодавчих передумов для введення ринку землі в Україні. Складається ситуація, в якій аграрії виступають проти зняття мораторію на продаж землі, оскільки вони не довіряють чиновникам та не вірять в ефективність системи регулювання ринку землі через їх корумпованість. З іншого боку, за більш сприятливої фінансової ситуації, що включає в себе як доступність аграрних кредитів, так і економічну стабільність, сільгоспвиробники були б більш лояльно налаштовані до дозволу продажу землі. Якщо держава має намір дозволити продаж землі сільськогосподарського призначення у 2016 році, вона має забезпечити ефективний контроль ринку землі, ґрунтовно підійти до аналізу вартості земель, а також залучати аграріїв до обговорення та написання земельної реформи з метою врахування їх позиції, а також задля їх інформування щодо механізмів та перспектив ринку землі в Україні», зазначив генеральний директор асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Тарас Висоцький.
З цією метою всіх актуальних питань стосовно ринку землі відбудуться Земельні АгроДебати за участю сільгоспвиробників усіх форм власності, орендарів, представників асоціацій, органів державного управління, науковців та ін., Планується обговорити перспективи та можливості ринку землі в Україні, напрацювати конкретні бачення та пропозиції щодо земельних відносин (за матеріалами асоціації УКАБ, 20 травня 2015,www.ucab.ua).