Не так давно американська компанія Da Vinci Surgery опублікувала в мережі Інтернет відео операції із зашивання маленької виноградинки. Ролик – черговий тріумф людського розуму. Робот-хірург робить свої маніпуляції над маленькою виноградинкою з пошкодженою шкіркою. Ретельно, але швидко й чітко машина пришиває її до плоду, делікатно виконуючи кожен стіжок, що слідів пошкодження винограду майже непомітно.
Так само атестований робот вже багато років проводить найскладніші операції на людях.
Перші прототипи розроблені ще наприкінці 1980-років у рамках контракту з армією США. На 2015 рік, за повідомленням Вікіпедії, виготовлено більш як 3000 таких апаратів. На даний час Да Вінчі встановлений уже в декількох сотнях клінік по всьому світі, хоча вартість автомата досить висока. Преса свідчить про 2,5 млн. доларів США...
В Росії встановлено 25 хірургічних систем «Dа Вінчі» (в Москві, Санкт-Петербурзі, Ханти-Мансійську, Катеринбурзі, Новосибірську, Тюмені, Краснодарі, Ростові-на-Дону та на острові Російський на Далекому Сході – при медичному центрі федерального університету). Проведено сотні операцій – на печінці, нирках, інших внутрішніх органах. Восени 1914 року кардіологи Боткінської лікарні (Москва) вперше провели складну операцію на серці за допомогою робота «Да Вінчі».
Робот – універсал, але, в той же час, операції на людях проводить досвідчений лікар-хірург, який виконує роль оператора (він оперує не стоячи, а сидить і втомлюється менше). Під його управлінням – п'ятисоткілограмовий чотирирукий автомат з багатьма спеціальними джойстиками, що керують хірургічними інструментами, крутяться і згинаються в усі боки. Людській руці таке часто не під силу.
Робот оснащений мініатюрною камерою, в якій можна бачити ділянку, що оперується, в кольорі та 3D-вирішенні. Це допомагає під час операції робити абсолютно мікроскопічні надрізи. У підсумку, в порівнянні зі звичайною операцією, значно зменшуються втрати крові пацієнтом, відновлення хворого проходить швидше.
Перелік операцій, що проводяться за допомогою «Да Вінчі», вже солідний: «Відновлення мітрального клапана», «Реваскуляція міокарда», «Абляція тканин серця», «Установка електронного стимулятора серця для бівентрикулярної ресинхронізації», «Кишкове шунтування», «Фундоплікація за Nissen», «Гістеректомія і міомектомія», операції на хребті, заміна дисків епікардіального электронного стимулятора серця для бівентрикулярної ресинхронізації, «Тімектомія – операція по видаленню вилочкової залози», «Лобектомія легені», «Езофагоектомія», «Резекція пухлини підсердя», «Радикальна простатоектомія», «Пієлопластика», «Видалення сечового міхура», «Радикальна нефректомія і резекція нирки», «Реімплантація сечівника», «Гідроконкатенація тканин головного мозку», «Тиреоідуктомія», «Тонзілектомія».
Проте, у хірургічних роботів є противники. Деякі експерти вважають, що машина недостатньо протестована, не досить розроблені питання безпеки. Мовляв, при операціях з використанням цих роботів вже зафіксовано кілька летальних випадків. В одному випадку робот випадково порізав судини, в іншому - перфорацію товстої кишки під час лікування простати, в третьому «Да Вінчі» вдарив свою пацієнтку по обличчю – хірургові довелося самому завершувати операцію. Правда, відзначають деякі експерти, важко сказати, скільки людей загинуло, коли б їх усіх замість робота власними руками оперував хірург-людина?
(за матеріалами «Секреты здоровья. Ответы на самые актуальные вопросы»,http://subscribe.ru//archive/science.health.kak/201505/14081520.html , 14-05-2015).