Не перерахувати вже наших розповідей про знахідки землеподібних планет у зоні населеності. Але майже усі знайдені тіла – у тому числі через обмеженість технічних можливостей космічного телескопа "Кеплер" і наземних інструментів – багато більше Землі, що змушувало учених обмовлятися: оскільки нам невідомо, які саме умови панують на планетах, важчих за нашу, але багато легших за газових гігантів, оскільки ми не можемо упевнено заявляти про те, що тамтешні умови підходять для життя земного типу.
І в цьому був резон. Таких планет, "суперземель", в Сонячній системі немає, і ми до 2018 року не зможемо дізнатися про склад їх атмосфери. А вони між тим цілком можуть бути покриті океанами величезної глибини (до сотні кілометрів), не маючи ні континентів, ні навіть островів. Ясно, що якщо в таких умовах життя і виникне, то його вивчення в осяжній перспективі малореальне. Ну а всі планети, які раніше вдавалося виявити в зонах населеності, щонайменше на 40% перевершували нашу блакитну кульку розмірами, що і створювало ту саму "прокляту невизначеність".
Кеплер-186f – найменша з відомих планет, що знаходяться в зоні населеності іншої зірки. Попередній рекордсмен був не на 10, а на 40 відсотків більше нашої Землі, що породжувало сумніви в наявності на ньому суші. (Ілюстрація Danielle Futselaar).
У цьому сенсі нова робота групи астрономів на чолі з Елізою Кинтано (Elisa Quintana) з Інституту SETI надзвичайно важлива: учені нарешті відшукали в зоні населеності планету, за розмірами надзвичайно близьку до Землі!
Це Кеплер-186f, віддалена від нас на 500 світлових років. Як видно з назви, це п'ята планета системи невеликої червоної зірки Кеплер-186. Для карлика світило порівняно яскраве і гаряче: спектральний клас M1 поміщає зірку в "вищу лігу" червоних карликів. Проте її зона населеності, зрозуміло, вужча, ніж у Сонця, – в силу меншої світимості. Хоча планета Кеплер-186f розташована всього в 0,36 а. о. від батьківської зірки, вона отримує лише 32% від того випромінювання, що падає на Землю.
Почекайте, скаже читач, але ж це майже стільки ж, скільки має виключно суворий Марс. Про яку населеність може йтися?!
Річ у тому, що планета в далекій зоряній системі не у багато разів менша і легша за Землю, як згаданий Марс, а, навпаки, в 1.1 разів більша, а за масою, швидше за все, перевершує нас. Якщо її склад повторює земний, тобто планета складається з силікатів і заліза, то маса її в 1.44 рази більша, що дає надію на наявність у неї щільної атмосфери і гідросфери. Існування потужної газової оболонки допоможе далекому світу не охолонути, подібно до четвертої сонячної планети. Як підкреслюють дослідники, щоб мати середню температуру поверхні вище 273 градусів Кельвіна, планеті потрібні від 0,5 до 5 земних рівнів вуглекислого газу (розкид цифр залежить від кількості азоту в тамтешній атмосфері). В той же час гравітація Кеплера-186f недостатня, щоб створити і утримати товсту оболонку з легких газів, яка могла б зро- бити планету не землеподібною.
Хоча в системі Кеплер-186 доки знайдена лише одна планета в зоні населеності (зелене кільце), моделювання показує, що між нею і близькими до зірки чотирма планетами могла виникнути ще пара екзопланет (Іл. NASA Ames, SETI Institute, JPL-CalTech.)
Втім, не можна не помітити, що навіть така температура необов'язкова для населеності: при атмосфері у декілька разів щільнішій земна температура замерзання води може значно знизитися, і тоді океани Кеплера-186f не замерзнуть і нижче точки в 273 за Кельвіном.
Представники групи Елізи Кинтано упевнені, що йдеться про планету в зоні населеності, хоча і в зовнішній її частині. Більше того, на відміну від багатьох інших тіл у зоні населеності навколо червоних карликів, Кеплер-186f лежить досить далеко від зірки, щоб все ще уникати приливного захоплення – ситуації, коли планета увесь час повернена до світила лише однією стороною. Тобто там, як і на Землі, день регулярно змінюється ніччю на усій планеті, що, на думку ряду астрономів, також має значення для населеності.
До речі, провівши моделювання стійкості спостережуваної планетної системи, автори роботи дійшли висновку про можливість існування ще пари незареєстрованих планет між четвертою (Кеплер-186e) і п'ятою (Кеплер-186f). З урахуванням того, що доки усі п'ять тіл системи близькі до Землі за розмірами, у внутрішній частині населеної зони Кеплера-186 також може знаходитися небесне тіло з рідкими океанами (за Science. Компюлента. Tweet).