- Новина для користувачів SIM-карт
- Наукові відкриття 2012 року
- Державні премії в галузі науки і техніки - 2011
- Протезування клапану «без розрізу» грудної клітки
- Угода про відтворення водних ресурсів
Новина для користувачів SIM-карт
Патентне бюро США видало відповідний документ на „Роз'єм для міні-SIM", що може використовуватися як з micro-SIM, так і з звичайними SIM та картами інших розмірів.
В патенті описано „піднос" для SIM з електричними контактами і способи виймання з корпусу та вставляння назад. Серед описаних авторами переваг конструкції – надійність, можливість швидко замінювати SIM-карту, а також стійкість до пошкоджень: „низькопрофільні" внутрішні контакти не будуть пошкоджені, якщо користувач навіть вставить карту неправильно. Серед пристроїв, які можуть бути укомплектовані описаним у патенті роз'ємом, називаються смартфони iPhone, планшети iPad, ноутбуки MacBook Pro, монітори і телевізори.
Європейський інститут телекомунікаційних стандартів (ETSI) після патентного розслідування суперечок між компаніями Nokia і Soni Kodak найкращим варіантом роз'єму визнав стандарт компанії Apple, якій і видано патент.
Про цей пристрій повідомила „Лента.РУ розділ: Новости бизнеса. Теги: apple, патент" 25 грудня 2012 р.
Наукові відкриття 2012 року
Журнал Scince 21 грудня 2012 р. опублікував версію найважливіших наукових відкриттів 2012 року.
Серед них відкриття на Великому адронному коллайдері бозона Хіггса, яке може бути визнане найзначнішим науковим проривом року. Бозон Хіггса – на верхньому рядку списка журналу без альтернативи.
Далі у списку – успішна робота міжнародної групи з 250 дослідників у китайському нейтринному експерименті Дайя-бей, у ході якого вченим вдалося визначити значення останнього і до цього часу невідомого параметра із шести, що управляють осцилляціями нейтрино, тобто перетворенням одного виду в інший. Це відкриття в майбутньому допоможе фізикам пояснити, чому у Всесвіті так багато нормальної матерії і майже немає антиматерії, якщо під час Великого вибуху вони утворилися у рівній кількості.
Третій фізичний прорив має відношення до таємничого ферміону Майорани, гіпотетичної частини, яка одночасно є власною античастиною і тому сама з собою може аннигілювати. Група фізиків з Нідерландів у цьому році експериментально довела, що такі квазічастини дійсно існують. „Квазічастини Майорани" можуть знадобитися в майбутніх квантових комп'ютерах, тому що вони запамятовують свій попередній квантовий стан.
В біології першим за значенням науковим досягненням вважають, за версією журналу Science, секвенірування генома "денисовців", вимерлої гілки homo, що відрізняється від людини сучасної і від неадертальця, хоча і спорідненої з ними. Команда знаменитого палеогенетика Сванге Паабо і постдока із його лабораторії Матіаса Мейєра зуміла за скалкою фаланги пальця, знайденого на Алтаї, в Денисовій пещері, прочитати генетичний код її господаря (точніше господарки, дівчини), яка померла 74-82 тисячі років тому, і довести, що це окремий вид. Це новина не лише про ще одну гілку людства, а й тріумфальна знахідка нового методу, що дозволяє прочитати ДНК, що розпалася.
Інший біологічний прорив полягає у завершенні десятирічного проекту ENCODE по вивченнюю некодованої частини людського геному, так званої „сміттєвої ДНК". Головні висновки проекту, що майже 80 відсотків цього „сміття" досить функціональна: ці послідовності керують генами, допомагаючи „включати" і „виключати" їх. Для біології це дослідження відіграє не менш важливу роль , ніж відкриття бозона Хіггса для фізики. По темі цього дослідження надруковано більше 30 наукових статей.
Третій біологічний прорив – яйцеклітина миші, вирощена із стовбурової клітини. Біологам із Кіото вдалося не лише виростити таку яйцеклітину, а й виростити із оплодотворених потім яйцеклітин з допомогою сурогатної матері-миші здорових мишенят.
У списку журналу також робота по створенню нового засобу „редагування" генома за назвою TALEN як більш вдосконаленого ДНК-редактора. TALEN - працююча технологія, і деякі вчені вважають, що скоро вона стане стандартною процедурою для всіх лабораторій, що займаються молекулярною біологією.
Відзначаються також технологія, з допомогою якої марсохід Guriosity був філігранно спущений на марсіанську поверхню, нова технологія вивчення структури білків за допомогою рентгенівського лазера, інтерфейс „мозок-машина".
Рентгенівський лазер у мільярди разів світліший, ніж традиційні синхротрони: в Національній лабораторії прискорювачів у Каліфорнії вперше за допомогою цього методу вдалося в усіх деталях побачити структуру фермента, необхідного для виживання паразиту, що спричиняє африканську сонну хворобу. Вчені довели, що рентгенівський лазер може „читати" такі білки, які неможливо побачити за допомогою звичайних рентгенівських джерел.
Технологія „мозок-машина" спрямована на те, щоб повернути рухомість паралізованим людям, дати можливість спілкуватися зі світом тим, хто не може ні поворушитися, ні говорити, яка розробляється в багатьох лабораторіях світу не перший десяток років. У 2012 році дослідники із Пенсільванії повідомили про 53-літню паралізовану жінку, яка з допомогою датчиків, що вживлені в мозок, змогла здійснювати складні тривимірні рухи.
Інтерфейс „мозок-машина" вражає. Включення цього дослідження до низки найбільш значних технологій року - надія на те, що ця технологія буде розвиватися й надалі. Покищо технологія лише експериментальна, невдосконалена і недешева.
Державні премії в галузі науки і техніки – 2011
Наприкінці грудня 2012 року вручені Державні премії в галузі науки і техніки 2011 року групі українських вчених.
На церемонії вручення глава уряду Микола Азаров сказав: „ Їхній внесок у розвиток економіки, суспільства важко переоцінити". У привітанні Президента України Віктора Януковича, яке зачитав Прем'єр-міністр, сказано, що Україна є однією із небагатьох країн світу, яка зберігає право називатися державою великої науки, що здатність наших учених та інженерів генерувати наукові результати світового рівня не просто законний привід для гордості, а й міцна основа для економічного суверенітету країни, науковий пошук в українських університетах та лабораторіях багато в чому визначає шлях, яким розвиватимуться наука і техніка завтра. За низкою напрямів Україна задає тон у світовому науковому співтоваристві.
Державними преміями відзначені 20 робіт, 184 науковці стали лауреатами, з яких чотири академіки, 13 членів-кореспондентів НАНУ, 109 докторів та 34 кандидати наук, три Герої України.
Голова Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки Борис Патон привітав лауреатів з великим внеском у розвиток науки, освіти, техніки, відзначивши їх вклад у відновлення кораблебудування, цивільної авіації та високих технологій.
Повний список нагороджених – в офіційних виданнях.
Протезування клапану «без розрізу» грудної клітки
Фахівці Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова вперше в Україні провели 7 грудня 2012 р. унікальну операцію "Ендоваскулярне («без розрізу» грудної клітки пацієнта) протезування аортального клапану".
Це величезне досягнення науки і практики, що може стати реальною альтернативою традиційним хірургічним втручанням. Така операція – зовсім новий напрямок розвитку медицини у світі. Такі втручання - найбільш технологічні і складні операції, які можуть проводитися тільки в клініках, які мають величезний досвід традиційних операцій (зокрема в НІССХ ім. Амосова - більше 3000 імплантацій клапанів серця за останні 3 роки), фахівці яких досконало володіють малоінвазивними методиками.
До речі, саме в цьому інституті в далекому 1965 році видатний вчений та хірург М.М. Амосов винайшов та впровадив у практику першу в світі антитромботичну модель клапану серця. І тоді це вважалося дивом. А сьогодні, майже через півстоліття, подібну операцію виконано взагалі «без розрізу». Це – надія на порятунок життя вкрай тяжких хворих, яких жоден вітчизняний хірург не наважився б оперувати звичайним способом.
Угода про відтворення водних ресурсів
Угоду про співробітництво між Національною академією наук і Державним агентством водних ресурсів підписали у грудні 2012 р. Президент академії Борис Патон і голова агентства Василь Сташук.
Метою підписання документа є належне наукове забезпечення реалізації державної політики у сфері управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів, розвиток водного господарства і меліорації земель та експлуатація державних водогосподарських об'єктів комплексного призначення, міжгосподарське використання зрошувальних і осушувальних систем в умовах сучасних змін клімату, ефективне спільне використання наукового і науково-технічного потенціалу та ін.
Угодою, зокрема, визначено порядок взаємодії та співробітництва між Сторонами щодо формування та реалізації на конкурсних засадах пріоритетних інноваційних та інвестиційних програм і проектів, інформаційного та наукового забезпечення у сфері розвитку водного господарства.
Пріоритетними напрямами співробітництва визначено: управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів, поліпшення їх екологічного стану; забезпечення розвитку меліорації земель і поліпшення екологічного стану зрошуваних та осушених угідь; першочергове забезпечення централізованим водопостачанням сільських населених пунктів, що користуються привізною водою; захист сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод та комплексний протипаводковий захист в басейнах річок Дністра, Пруту та Сірету, а також у басейні річки Тиси у Закарпатській області; міжнародне співробітництво на транскордонних водних об'єктах.