Лекцію на таку тему 11 січня 2018 року прочитав у лекторії Товариства «Знання» України «Трибуна українознавця» відомий мовознавець, професор, завідувач кафедри філології Київського міжнародного університету, член Національної спілки письменників України, автор Словника української мови У1 століття Іван Пилипович Ющук.

Ведучі лекції - голова правління Товариства, член-кореспондент НАПН України, доктор філософських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Василь Іванович Кушерець і учений секретар правління Товариства, член НСП України, заслужений журналіст України Василь Федорович Василашко.

Виступ співочого гурту хору «Чумаки», який виконав колядки, пісні про Івана Мазепу, «Понад яром…» та ін., послужив переходом до розмови про мову. Лектор зазначив, що, на жаль, свідчень про те, якою саме була в глибоку давнину мова українців і далеких їхніх предків немає, адже звукових записів не робили, але з покоління в покоління передавалися пісні та наспіви, які, за висновками учених, мають досить глибоке коріння і є свідками того як розвивалася мова нашого народу. Іван Пилипович зазначив, що немає кращих і гірших мов, а є лише мова свого роду і народу і вона завжди найкраща. і нею має спілкуватися кожен громадянин України.

В Україні записано більше 200 тисяч народних пісень, вивчення яких і свідчить про давність української мови. В історії розвитку української мови лектор виділяє 7 періодів, а саме: спільнослов’янський; дохристиянський; старослов‘янський; давньоруський (літературний); козацький і сучасний.

Для кожного періоду характерні як зовнішні, так і внутрішні чинники, що впливали на формування мови, створення її діалектних форм.

І. П. Ющук у своєму виступі наводив багато прикладів і паралелей, коли мови деяких слов’янських народів, які не є безпосередніми сусідами українців, мають дуже багато спільних рис і вживаних слів. Все це науковець ілюструє в укладеному ним словникові. У ньому українські слова порівнюються з сербською, чеською, словацькою, лужицькою та іншими мовами. Наприклад, у чеській та сербській мові функціонує майже 11 тисяч слів, які є в ужитку і в українській. Найменше спів падань припадає на російську мову.

Лекція записана на відеоплівку.

Перед початком лекції голова правління поінформував присутніх про план лекційної роботи на січень 2018 року. Відбудеться, зокрема 19 лютого, лекція богослова В. Веряскіна про Водохреще, 22 січня – заходи , присвячені Дню Соборності України, 24 січня – презентація книги В. І. Кушерця«Україна понад усе, Час для України жити».

Прес-служба правління Товариства «Знання України

12.01.2018 р.