image001

Американський школяр із Бостона Натан Хан, якому 15 років, створив програму для вивчення мутацій гена, пов'язаного з раком грудей. Сам Хан розповідає, що давно цікавиться біологією, статистикою та інформатикою. Йому вдалося сумістити всі ці три сфери в програмі, яка вивчає характеристики різних мутацій BRCAL-гена, що сприяють пошкодженню ДНК і безконтрольному розмноженню клітин (саме через це Анжеліна Джолі видалила обидві молочні залози).

Хан вирішив зосередитися на вивченні мутацій саме цього гена, бо про нього в базах даних найбільше інформації, а також тому, що кілька років назад у його матері виявили рак яєчників, причиною якого стала мутація гена BRCAL.

Натан Хан посів перше місце в Міжнародному науково-технічному конкурсі Intel ISEF 2014 і отримав нагороду Gordon E. Moore Award у розмірі 75 тисяч доларів.

Леннарт Клейнворт (15 років) з Німеччини розробив пристрій до смартфонів і планшетів, які дозволяють малювати на сенсорних екранах криві, лінії та інші геометричні фігури, що потім перетворюються у форми і формули, якими можна управляти за власним бажанням. Раніше для цього потрібні були більш просунуті обчислювальні інструменти.

Представниця Сінгапуру Шеннон Ксінджінг Лі (17 років) розробила інноваційний електрокаталізатор, який можна використовувати в акумуляторах майбутнього. Її каталізатор на основі активованого вугілля, добутого з баклажанів, значно перевершує більшість технічних каталізаторів за показниками стабільності і терміну служби, має більш низьку сабівартість і не забруднює навколишнє середовище.

Ці двоє юних учених удостоєні нагород Intel Foundation Young Award у розмірі по 50 тисяч доларів.

Ще 17 учасників конкурсу в своїх категоріях отримали по 5 тисяч доларів. Всього за підсумками Intel ISEF понад 500 фіналістів були відзначені за розробки і дослідження на суму більше 5 мільйонів.

Міжнародний науково-технічний конкурс Intel ISEF проходив у травні в Лос-Анджелесі (США). На тиждень науки, технологій, інженерії та математики приїхало більше 1700 юних учених із 70 країн. Суддями були 1200 учених із ступенем кандидата наук або, як мінімум, із шістьма роками професійного наукового досвіду, а також Нобелівські лауреати (Дж.: Portaltele).