У день народження першого українського космонавта Леоніда Каденюка в Київському планетарії врочисто вручили відзнаку його імені, засновану низкою громадських організацій. Першим «Зірку космонавта Леоніда Каденюка» отримав другий президент України Леонід Кучма, який безпосередньо домовлявся про участь представника України у польоті на американському космічному кораблі «Колумбія». Організатори заходу звернулися до Леоніда Кучми з проханням передати таку ж відзнаку його колезі Біллу Клінтону.

каденюк кучма– Нам дуже приємно, що цей захід проходить у стінах Київського планетарію, – зазначив Василь КУШЕРЕЦЬ, голова Товариства «Знання» України, доктор філософських наук, член-кореспондент НАПН України. – Леонід Каденюк досить часто бував у Товаристві, ходив цими коридорами, спілкувався з людьми. Не один захід ми провели спільно. Він був видатною людиною і в той час доступною до кожного. Радує й те, що в залі Київського планетарію багато молоді. Це ім’я житиме, доки його пам’ятатимуть».

Зіркою Каденюка відзначили представників України, які готували політ «за комп’ютерним столом», – зокрема, доктора біологічних наук, професора, члена-кореспондента НАНУ Єлизавету Кордюм, яка готувала наукову базу для 10 проведених Каденюком експериментів у космосі, а також доктора медичних наук, професора Вадима Березовського, який керував медичною і фізичною підготовкою космонавтів.

Відзнаку отримав і ректор КПІ Михайло Згуровський, який зазначив, що Леонід Каденюк тривалий час був членом наглядової ради університету, тож і космічна програма КПІ, і два створені в університеті супутники «Політан-1» і «Політан-2» певною мірою завдячують своїй появі досвіду, знанням і праці таких людей.IMG 20190128 130044

IMG 20190128 142049Леонід Каденюк провів у космосі 15 діб 16 годин 35 хвилин і 1 секунду, які назавжди увійшли в історію космонавтики.

Леонід Каденюк лишив на спогад чудову книгу «Місія – космос», що побачила світ 1999 року. «Книгу він писав сам за комп’ютером протягом трьох років. Лише іноді просив мене щось перекласти, бо було багато листів англійською мовою, – розповіла вдова Леоніда Каденюка Віра Каденюк. Ми прожили разом 38 років. Книга – це історія хлопчика з села Клішківці, який ще з дитинства мріяв стати космонавтом».

Рік тому, 31 січня, завершився земний політ великого мрійника і Космонавта.

Людмила ЧЕЧЕЛЬ

Фото Олександра Клименка