Усім відомо про молекулу ДНК, але мало хто знає про РНК, зокрема про те, що вона може допомогти нашому організму власноруч виробляти ліки. У науковій лабораторії німецького міста Тюбінген намагаються розгадати таємницю невловимої молекули, яку дослідники називають "посланцем РНК".

Пояснює біолог проекту: "Посланець РНК — це неймовірна молекула. Природа наділила її терапевтичними здатностями. Вона постачає нашим клітинам щось схоже на "будівельні матеріали", завдяки яким ті можуть виробляти будь-який вид білків. Ці білки можуть утворюватися навіть на основі патогенів, бактерій і вірусів. Саме в цьому "терапевтична" функція посланця РНК, адже імунна система людини вчиться розпізнавати білки вірусного походження, чужорідні для людського тіла, і давати їм відсіч. Ми не змінюємо РНК у хімічний спосіб. Ми відштовхуємося від задуму природи, шукаємо натуральні елементи, якими можна збагатити РНК для того, щоб поліпшити характеристики молекули".

Ця біомолекула має великий потенціал, стверджують науковці. Її можна використовувати для розробки імунотерапії для боротьби з такими захворюваннями як рак або для виготовлення щеплень проти інфекційних захворювань. Пояснює біохімік проекту: "Основна перевага виготовлення РНК у тому, що йдеться про повноцінну платформу. Технологія виробництва однакова, незалежно від того, яка саме молекула нас цікавить. Виготовлення вакцини проти раку і профілактичної вакцини відбувається за однаковим алгоритмом. Єдине, що відрізняється, — це тип інформації, яким ми наділяємо нашого молекулярного лікувального агента".

Це дослідження не залишилось непоміченим — торік команді науковців присудили Європейську премію за ініціативи в інноваціях. Сьогодні розробники технології намагаються розширити горизонт її застосування. Пояснює очільник CureVac: "Дослідження стало початковою точкою, від якої ми вже можемо рухатись до інших наукових галузей. Обмежень немає. Ми можемо піти у будь-якому напрямі. Питання лише у тому, як і коли ми зможемо вивести перші ліки на ринок. Наразі ми проводимо клінічні випробування на пацієнтах з раком простати. Попередні результати свідчать про те, що у нас багато шансів отримати дозвіл на комерціалізацію препарату. Якщо його ефективність підтвердиться, ми зможемо говорити про вихід на ринок".

На черзі перевірка ефективності імунотерапії раку легенів і профілактичних вакцин, які теж незабаром можуть стати доступними пацієнтам (за матеріалами www.ec.europa.eu/horizonprize).