На таке запитання спробував відповісти педагог, вчений, громадський діяч, публіцист, доктор географічних наук, професор кафедри географії України Київського національного університету ім. Т. Шевченка Петро Олексійович Масляк, який виступив з лекцією «Проблема зміни природно-кліматичних умов України» у лекторії «Трибуна вченого» Товариства «Знання» України.

Ведучий лекції - голова правління Товариства «Знання» України, президент Університету сучасних знань, член-кореспондент НАПН України, доктор філософських наук , професор, заслужений діяч науки і техніки України Василь Іванович Кушерець.

Лектор зазначив, що територія України віддалена від океанів і екватору, де формуються природні процеси, що впливають на клімат, в тому числі і на території України. Клімат України визначається як помірно континентальний, що змінюється зі сходу на захід. На південний регіон і територію Криму водночас впливає і субтропічний клімат середземноморського типу. На зміну кліматичних умов в нашому регіоні впливають цунамі землетруси,що відбуваються в різних куточках земної кулі.

Ще однією з причин зміни клімату, в тому числі і в Україні, є вплив технічного прогресу, Польоти літальних апаратів на великих висотах, запуски супутників руйнують оболонку Землі, впливаючи на кліматичні процеси. У Космосі нині літають тисячі випущених із Землі ракет та супутників. Не секрет, що існує вже так звана й кліматична зброя, коли цілеспрямовано викликається дощ чи засуха.

Вчених турбують процеси викидів в атмосферу, не потрібно скидати й вплив Чорнобильської зони.

Лектор зазначив, що зміна клімату реально відбувається і це досить помітно. Але вчені знають і про циклічні періоди, коли літа бувають сухі, а бувають і мокрі. Точно сказати, чим спричинене нинішнє похолодання, неможливо. Природні феномени важко передбачати до точності. Чорне море, наприклад, несе в собі серйозну загрозу, як таке середовище, де міститься величезна маса сірководню, який при певних умовах може виходити на поверхню води і накоїти лиха. Тим часмом Україна вже могла б добувати там енергетичну сировину.

Ще однією із проблем, пов’язаних із кліматом є загазованість, що спричиняється господарською діяльністю. У Китаї, наприклад, в же у багатьох містах жителям докучають смоги та нестача кисню.

Взагалі, зазначав лектор,в Україні ще багато проблем, пов’язаних із використанням природних ресурсів, які або не використовуються зовсім або нераціонально реалізуються без вигоди для держави. Скажімо, найкраще продавати готові вироби чи, принаймні, напівфабрикати аніж сировину.

Прес-служба правління Товариства «Знання» України

17.05.2017 р.