Лекцію на тему «Внесок Григорія Палами в розвиток філософської та релігійної думки в Україні» прочитав нещодавно в лекторії Товариства «Знання» України професор, доктор богослов’я Віктор Олексійович Веряскін.

Ведучий лекції – голова правління Товариства «Знання» України, президент Університету сучасних знань, член-кореспондент НАПН України, доктор філософськитх наук, заслужений діяч науки і техніки Василь Іванович Кушерець.

Лектор розповів, що Григорій Палама - візантійський православний святий, ісихаст-практик, здійснив богословсько-теоретичне виправдання ісихазму. Він народився у 1296 році, був монахом на грецькій горі Афон, а пізніше архієпископом міста Солуня.

Незважаючи на спротив впливової на той час у Візантії партії «схоластів», після численних сперечань, протиборства і навіть переслідувань партія «паламітів» перемогла. Костантинопільський Собор 1351 року остаточно затвердив вчення св. Григорія про обоження, ісихію та «божественні енергії» як основу Православ'я. Відтоді ісихазм перестав бути винятково традицією ченців-пустельників. Він став бажаною практикою для всіх християн в їхньому повсякденному житті, перетворився на потужний церковно-політичний і культурний рух, що відкривав перед світовою цивілізацією нові обрії. Ісихазм сприяв розвиткові не тільки антично-візантійської, але й, передусім, слов'янських національно-самобутніх культур, зокрема Сербії, Болгарії.

Найближчий учень преподобного Григорія болгарин Феодосій Тирнівський, святий старець-патріарх в 1352 р. здійснив визначний вчинок в історії Української Церкви — поставив для Києва окремого українського автокефального митрополита-ісихаста Феодорита — на противагу московському митрополитові-варлааміту Феогносту, який не визнавав постанови Соборів. Наступний митрополит Роман Київський приєднав до Київської Церкви Чернігівську та Брянську єпархії, налагодив стосунки з єпархіями Тверською, Новгородською та Псковською, які також не хотіли підпорядковуватися Москві.

Прес-служба правління Товариства «Знання» України

20.06.2017 р.