Заснований Генеральною Асамблеєю ООН Міжнародний день щастя, завданням якого визначена підтримка ідеї, що мрія про це досить багатозначне поняття є спільною для всіх жителів земної кулі, не залишився в Україні не поміченим. Відзначається День щастя 20 березня, коли ніч за тривалістю дорівнює дню, а надалі день довшає. Це символічно, бо стає більше світла і сонця, а це сприяє щастю.

Студенти 2-го курсу Київського коледжу Університету сучасних знань, які вивчають видавничу справу та редагування, у цей день написали замітку-роздум на тему «Що таке щастя?». Діана Люшненко: «Звичайно, що ніхто не може точно сказати, що таке щастя, але можна описати переживання, емоції, які іноді майже не спостерігаються, але видно очі, щасливі від щастя... Для когось щастя – це придбати давно бажане, а для іншого - просто насолоджуватися чарівним пейзажем...». В Ірини Чхало «щастя» – це «бути поруч з людьми, яких любиш, знати, що вони здорові, що в них усе гаразд. Коли ти щасливий, цей стан важко пояснити, його можна тільки відчути». Звичайно, що це ще юнацькі роздуми про щастя...

Досить таки серйозна й конкретна розмова на тему щастя відбулася 24 березня 2017 року, коли день вже щохвилини довшав, на науково-практичній конференції «Концепція побудови щасливого суспільства: світовий досвід і українські реалії», що пройшла в конференц-залі Товариства «Знання» України. У складі оргкомітету конференції – представники усіх її організаторів - Василь Кушерець, голова правління Товариства «Знання» України, президент Університету сучасних знань, член-кореспондент НАПНУ, доктор філософських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, Сергій Мосьондз – проректор з навчальної та наукової роботи Університету сучасних знань, доктор юридичних наук, профессор, Ніна Шевченко, віце-президент Міжнародного благодійного фонду «Відродження духовності нації», віце-президент товариства «Україна-Америка», засновник Європейської Академії Щастя, заступник голови Громадської ради - голова комітету з питань участі громадськості у формуванні державних соціальних стандартів і державної соціальної гарантії  деяким категоріям населення в Україні, Михайло Ямненко, президент Міжнародної Академії Козацтва, засновник Всеукраїнського громадського об’єднання «Актив громадян України», член Ради українського козацтва при Президентові України, Віктор Тикало, президент Громадської організації «Ліга розвитку науки». директор проекту «Соціальне підприємство «Університет третього віку «Європейський».

Відкрив конференцію член оргкомітету Сергій Мосьондз. Представники кожної із сторін організаторів виступили із вітальним словом. Захід тривав з невеликою перервою з 10 до 20 години.

Заслухано майже два десятки доповідей на тему щастя, відбулися чотири тренінги та практики з питань соціологічних досліджень, комунікацій з обміну досвідом досягнення щастя, проведення уроків щастя серед учнів, алгоритму перетворень для досягнення щастя та ін.

На конференції ділилися досвідом у досягненні високого рівня показників індексу щастя представники іноземних держав, зокрема громадський діяч пан Ісмаїл Сані з Нігерії виступив на тему «Як держава може захистити молодь», помічник посла Посольства ФР Нігерія в Україні пан Кези Нвачукву і пан Кізіто Лікок з Великобританії говорили про згубний вплив корупції, яка нікого не зробить щасливим, пастор Овіс Осорох Міжнародної Англійської церкви і громадський діяч Мартін Лавані з Нігерії поділилися досвідом як зробити людину щасливою . Досить схвально сприйняли учасники конференції виступ на тему «Зарубіжний досвід досягнення високого рівня показників індексу щастя пана Момінул Хука з Народної Республіки Бангладеш , віце-президента Міжнародної Дипломатичної Місії Народної Дипломатії «Європейська Україна».

З виступів іноземних гостей та представників українських організацій, які опікуються вивченням та аналізом питань щастя. учасники дізналися про те, що в Арабських Еміратах засновано міністерство щастя, Україна посідає 132 місце серед держав світу за індексом щастя, на перших позиціях такі держави як Норвегія, Данія, високі показники мають Корея, Японія та інші країни.

Що ж нині заважає Україні та українцям бути щасливими. Перше, про що говорили учасники конференції, це війна на сході України, окупація Росією Криму, проблеми зайнятості, низьких заробітних плат та пенсій, насильство у сім’ях, корупція у владі, не6доліки і освіті та вихованні молоді.

Про особливий вимір шастя говорив у своєму виступі герой АТО Олександр Войтенко, старший військовий капелан Духовного управління капеланів Союзу Вільних Церков України, кризовий психолог. Темою його виступу був захист Батьківщини як прояв людського щастя. Він наводив конкретні приклади, коли вояки твердо переконані у своєму призначенні захищати свою країну від ворога і не поступляться нікому і в цьому вони вбачають свою щасливу високу місію. Проблемами тих, хто переміщується в вільну від бойових дій зону є психологічні зриви, на жаль, не всі це розуміють, а це вже наше спільне нещастя.

Йшлося й про проблеми внутрішньо переміщених осіб . Про це говорив Ігор Мірошниченко, голова правління громадського об’єднання для внутрішньо переміщених осіб. Питань немало, і всі вони потребують як державного втручання, так і проявлення людської співучасті.

Учений секретар Товариства «Знання»України, заслужений журналіст України Василь Василашко на прикладі Університету сучасних знань виступив з темою «Щаслива молодь – щаслива країна».

Що ж робити конкретно аби поліпшити індекс щастя??

Про це мовилося у багатьох виступах. Ніна Шевченко повідомила, що вже готуються пропозиції стосовно перейменування міністерства соціальної політики у міністерство щастя та добробуту. Але саме перейменування нічого не дасть, потрібно змінити підходи до розв’язання проблем людей, міняти психологію багатьох чиновників, які приходять часто служити собі, а не людям.

Почесний член Парламентської асамблеї Ради Європи, народний депутат 2-4 скликань, екс-голова комітетів ПАРЕ та володар багатьох інших звань і титулів Анатолій Раханський, який виступив з темою»Дорожня карта для вдосконалення парламентаризму в Україні на основі європейського досвіду», окрім багатьох інших питань, наголосив на тому «чи може бути в Україні щасливим пенсіонер, із пенсії якого вираховують податок?», Такого немає в жодній країні.

Не обійшли учасники конференції й питання багатьох окремих категорій громадян, проблем щастя у яких також немало, зокрема, про відчуття щастя на пенсії (Людмила Черватюк, громадський діяч), як зробити селян щасливими (Ярослав Савченко, депутат Калитянської селищної ради Броварського району Київщини), чи може освіта зробити українця щасливим (Віктор Тиркало, президент громадського об’єднання «Ліга розвитку науки»), про форму щастя у творах Тараса Шевченка (Анатолій Журавель, кандидат психологічних наук) та ін.

Засновник Європейської Академії Щастя Ніна Шевченко підбила підсумки конференції, наголосила на тих проблемах, що їх потрібно вирішувати в першочерговому порядку.

Конференція підтримала пропозицію про ініціювання парламентських слухань на тему «Концепція побудови щасливого суспільства в Україні», продовження вироблення пропозицій стосовно перейменування міністерства соціальної політики та ін.

Всі внесені пропозиції будуть узагальненні у Зверненні конференції до Верховної Ради України.

Прес-служба правління Товариства «Знання» України»,

Петро Швець

27.03.2017 р.