Газета Times повідомляє, що космічне агентство NASA, яке має намір висадити перших людей на Марсі в 2030 році, серйозно розглядає ідею про те, щоб відправити астронавтів до Червоної планети в стані анабіозу чи стазису.

Знизивши температуру «ядра» тіла і уповільнивши метаболізм, астронавтів повантажать в режимі глибокого сну, що дозволить їм легше - як фізично, так і психологічно - перенести 180-денну подорож, а NASA зможе зекономити на конструкції космічного корабля, на паливі та харчуванні.

«Це одна із опцій, яка дасть можливість людям потрапити на Марс швидше, дешевше і раніше» - наводить газета слова президента компанії Spaceworks Enterprises Inc, з яким NASA уклало контракт на проектування капсули, здатної підтримувати астронавтів у стані статису, Джона Бредфорда.

Стазис з 2003 року широко застосовується при лікуванні пацієнтів з травмами головного і спинного мозку. Подаючи в людський організм рідину і розміщуючи людину на охолоджених гелевих подушках, медики можуть викликати у пацієнтів терапевтичну гіпотермію, за якої температура «ядра» тіла опускається до 32-34 градусів Цельсія і уповільнюється метаболізм.

За допомогою цього методу лікували десятки тисяч людей в критичних станах, в тому числі й відомого гонщика Міхаеля Шумахера, який травмував голову під час катання на лижах.

Звичайно цей метод використовують максимум упродовж тижня. Але Spaceworks, яка отримала грант у розмірі 100 тисяч доларів від NASA, досліджує можливість тривалішого застосування методу під час польоту астронавтів на Марс. Подорож може тривати шість місяців. При цьому один астронавт перебуватиме в свідомості, щоб наглядати за екіпажем і космічним апаратом.

Така технологія дозволить суттєво зекономити простір космічного корабля. «Це щось таке, що люди бачили у фільмах, але ми говоримо про технології, які вже існують. Це відбувається в лікарнях щодень, і NASA може отримати користь, пристосувавши це до своєї мети» - каже Бредфорд.