• Великий Амосов
  • Прощавай, бензине!
  • Перспективи аграріїв
  • Виробничі проекти
  • Весілля роботів

Великий Амосов

ЮНЕСКО оголосила нинішній рік роком Миколи Михайловича Амосова, людини, яка в Україні стала другою визначною особистістю після Ярослава Мудрого.

4 грудня 2013 року минуло сто років від дня народження визначного хірурга, вченого, академіка, професора.

Народившись у Росії, в селі Ольхове Вологодської області, він прислужився Україні і зробив надзвичайно величезний внесок у розвиток медичної хірургічної практики, таких нових галузей науки, як біокібернетика, нейрокібернетика, робототехніка, сворення штучного розуму та інших.

М. М. Амосов написав майже чотири сотні наукових праць, став членом Спілки письменників України, до якої його прийняли одноголосно, що не часто буває. Науково-популярні книги Амосова ставали і продовжують бути бестселерами. Його книги „Мысли и сердце», «Моя система здоровья», «Преодоление старости» та інші досі видаються і перевидаються та користуються популярністю.

Микола Амосов – це той хірург, який під час Великої Вітчизняної війни прооперувавав сорок тисяч поранених і хворих, це той, хто першим зробив оперативне втручання в серце, займався лікуванням туберкульозу, хто винайшов серцеві клапани, це той, хто мріяв і багато робив аби створити досконале, організоване, заможне і кероване суспільство на основі автоматизованих систем управління.

Він був небагатослівним, зосередженим, розсудливим, компетентним, водночас різким і не терпів дилетанства,

Амосов прожив довге життя, створюючи свою систему, методи збереження здоров'я, продовження життя і боротьби зі старістю. Його серце зупинилося в грудні 2003 року.

Напередодні 100-ліття від дня народження М. М. Амосова відбувся вечір пам'яті в Товаристві „Знання" України, на якому зі спогадами про великого хірурга виступили голова правління Товариства, доктор філософських наук, заслужений діяч науки і техніки, професор Василь Кушерець і письменник Олесь Воля, які особисто знали Миколу Амосова.

Василь Кушерець у своєму виступі наголосив на плодотворній діяльності М. Амосова як лектора і викладача. Він був визнаний кращим лектором України. Лекторську роботу він вважав особливим обов'язком кожного вченого. Виступав на заводах і фабриках, зустрічався з інтелігенцією, підготував кілька десятків молодих анастезіологів, хірургів.

У видавництві „Знання України" видано дві брошури, присвячені М.М. Амосову, - „Людина, яка випереджає час" В. Кушерця і „Зустрічі з Миколою Амосовим" Олеся Волі.

У своїй брошурі В. Кушерець пише, що образ Миколи Амосова постає „як людини, яка випереджає час. Він донині немов живий сучасник, з яким можна вести дискусії, радитися, звірятися, хоч дата біологічної смерті в його біографії вже поставлена".

У Києві 6 грудня відбулися спільна ювілейна сесія загальних зборів НАН України та НАМН України, ювілейна наукова конференція „Досягнення і перспективи розвитку кардіохірургії", присвячені 100-літтю від дня народження академіка М. М. Амосова, за участю президентів академій наук і медичних наук України Б. Є. Патона і А.М. Сердюка та керівників держави, зарубіжних учених.

Вшанування пам'яті М. М. Амосова пройшло також в Інституті кібернетики імені В. М. Глушкова НАН України, Національному інституті серцево-судинної хірургії імені М. М. Амосова.

До могили академіка покладено вінки.

На всіх заходах відзначалося, що Микола Амосов залишив неоціненну спадщину у своїх творах, наукових розробках та гіпотезах. Суспільству ще належить повною мірою осмислити й оцінити всі концепції, наукові висновки у багатьох напрямах медичної галузі, практичної хірургії, суспільних відносинах.

Немало видань присвятили Миколі Амосову розлогі матеріали. В „Урядовому кур'єрі", зокрема, про великого хірурга розповіли нинішній директор інституту його імені Геннадій Книшов і дочка, член-кореспондент Національної академії медичних наук Катерина Миколаївна Амосова.

Прощавай, бензине!

Засоби масової інформації, зокрема Метро NEWS (2 грудня 2013 р.), повідомляють про те, що серйозні автогіганти світу вже оголосили про серійне виробництво автомобілів на водневих паливних елементах і проектують випустити їх на ринок у 2015 році. Наприкінці листопада цього року про це заявили Toyota, Honda і Hyundai.

Прототипи машин з водневим паливом уже демонструвалися в токійському автосалоні Tokyo Motor Show і на автошоу в Лос-Анджелесі.

І це не один вид палива, що конкуруватиме з бензином.

Французький автогігант Peugeot має намір замінити масивні літієво-іонні батареї, генератор та іншу дорогу електроніку двома балонами із стисненим повітрям. Прототип автомобіля 208 FE Hybrid на новому паливі продемонстровано в автосалоні у Франкфурті. Фірма обіцяє, що автомобілі „на повітрі" з'являться у продажу також у 2015 році. Спосіб дії нового палива полягає в тому, що система автомобіля, випускаючи повітря з балонів, приводить у дію гідравлічний мотор, який, у свою чергу, крутить шестерні коробки передач. Три літри такого палива вистачить на сто кілометрів.

І, нарешті, третє паливо, над яким працюють винахідники і дослідники, - торій, здатний виробляти колосальні об'єми тепла. Він стане основним елементом ядерного двигуна, над створенням якого працюють у компанії Laser Power Systems (LPS), що в Коннектикуті. Новий мотор, хоча буде не дуже легким, уміщуватиметься під капотом звичайного автомобіля.

Невеликий шматочок торію – найщільнішого у природі матеріалу, завдяки радіоактивності, здатний майже безкінечно нагрівати воду і генерувати пар для обертання міні-турбіни. Вісім грамів торію вистачить, щоб живити автомобіль протягом століття.

Безперечною перевагою нових видів палива має стати їх екологічна безпека.

Перспективи аграріїв

На V Міжнародній конференції «Ведення агробізнесу в Україні: перспективи 2014 року», що відбулася 5 грудня 2013 року, яку організували Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) та агенція «AgriEvent» за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України понад 300 представників передових аграрних компаній та агрохолдингів, представників профільних державних структур, освітніх та наукових установ обговорили перспективи розвитку аграрних компаній у 2014 році, сучасні тенденції аграрної політики в Україні та світі, нові інструменти фінансування аграрного бізнесу, ціновий прогноз продаж сільськогосподарської продукції, передові технології агробізнесу та інші важливі питання.

«У сучасній світовій аграрній політиці держава надає всебічну підтримку аграрному сектору, регулюючи ринок за допомогою створення та підтримання відповідної законодавчої бази. Державні агенти виконують важливі функції, адже їх роль полягає у допомозі всім іншим гравцям ринку. Тому дуже важливо прописати чіткі і зрозумілі правила гри і дотримуватися їх надалі»,- сказав учасник конференції Вільям Майєрс, професор сільськогосподарської і прикладної економіки Університету Міссурі, США.

«Україна займає лідируючі позиції у світовому рейтингу експорту зернових і цього року серед зазначених культур можна виділити кукурудзу. Фактично Україна має можливість стати другим або третім найбільшим експортером зерна кукурудзи в світі. Водночас зниження ціни на кукурудзу в поточному сезоні наголошує на необхідності підвищення врожайності. Ще існує значний потенціал підвищення врожайності та прибутковості кукурудзи за рахунок кращих гібридів та сучасних агрономічних практик. Враховуючи це, в довгостроковій перспективі виробник має не тільки досягати балансу у використанні факторів виробництва, але й впроваджувати новітні технології для досягнення конкурентних переваг і максимальної прибутковості бізнесу»,- прокоментував Мікель де Йонг, директор бізнесу в Україні, Росії, Білорусії, фірмі Монсанто.

Президент УКАБ Алекс Ліссітса зазначив, що аграрний сектор переживає непрості часи, пов'язані зі зниженням світових та українських цін, намаганням змінити систему оподаткування в АПК, тиском контролюючих органів на галузь: «Ми сподіваємося, що потужний голос аграрної спільноти, що прозвучав на конференції, буде почутий, і регулювання нарешті відповідатиме потребам аграріїв.

На конференції презентовано новий сайт УКАБ: www.ucab.ua.

Виробничі проекти

Високотехнологічне аграрне виробництво є основним напрямом розвитку корпорації «Сварог Вест Груп». У рубриці сайту вже повідомлялося, що нещодавно ця компанія придбала потужності ПАТ «Шепетівський завод культиваторів» і одним із напрямів розвитку визначила виробництво сучасної сільськогосподарської техніки та технологій.

У листопаді 2013 року цей проект презентовано на найбільшій сільськогосподарській виставці світу „Agritechnica-2013" у Ганновері в Німеччині. Під час виставки відбулася низка переговорів з керівництвом провідних міжнародних компаній стосовно започаткування спільних проектів у сфері виробництва сучасної високотехнологічної аграрної техніки та технологій.

«Результати переговорів перевищили наші очікування. Проект зацікавив багатьох учасників виставки з пропозиціями, які не обмежувались виключно спільним виробництвом. Наразі ведуться переговори з рядом провідних міжнародних компаній, які зацікавлені у спільній реалізації проектів, здійснюється активний обмін інформацією», - прокоментувала заступник голови правління корпорації «Сварог Вест Груп» Інна Мєтєлєва.

Вона повідомила, що вже до кінця року заплановані перші ділові зустрічі на базі виробничих потужностей корпорації. В майбутньому корпорація має всі можливості стати центром технологічного розвитку не лише в Україні.

Весілля роботів

Кілька газет повідомили про незвичайну подію, що сталася в обласному центрі Миколаєві.

Одружилися два інтерактивні мобільні роботи „Маша" і „Саша". Свою згоду вони підтвердили миганням „ОК".

Молодятам побажали аби їхні процесори завжди працювали в унісон. Реєстрація такого шлюбу в Україні відбулася вперше. Його занесено в „Книгу рекордів України", представник якої був присутнім на весіллі.

Дипломи „Книги рекордів України" вручені організаторам торжества – представникам Миколаївської фірми „Event agency" і весільного агентства "Be happy". Керівник фірми Олег Кошевой розповів, що роботів можливо використовувати в рекламних цілях, для організації дозвілля та багатьох інших сферах. У Росії, наприклад, роботи працюють у банках, у навчальних закладах. Сімейство роботів щоразу розростається.

Про цю подію, зокрема в „Робітничій газеті", повідомив журналіст Володимир Крищук ( 6 грудня 2013 р.).