• Народжений 90 років тому
  • Продукти, які потрібні мозку
  • Чим шкідливі цукрозамінники
  • Не така й свята свята вода
  • Ситуація в аграрному секторі несприятлива
  • Сіль реабілітовують

Народжений 90 років тому

Числа 16 серпня 1923 року в книжкових кіосках і в сумках листонош з'явився новий журнал під назвою „Знаття". Обкладинка першого номера видання стверджувала, що це щотижневий популярно-науковий журнал. Редакція повідомляла також, що журнал задумано для робітників і селян із такою тематикою: огляд найважливіших політичних і економічних подій, друкування нарисів з істрії й теорії класової боротьби та соціалістичного руху, окремих нарисів з природознавства (фізики, хімії, біології, геології, агрономії, техніки, астрономії, практичної медицини та ін.), матеріали під рубриками „На фабриках і заводах", „На селі", „Листи робітників і селян", „Твори красного письменства". Обіцяно й сатиричну сторінку.

Таким був початок журналу, який нині виходить під назвою „Наука і суспільство".

У житті журналу було багато перемін. Деякий час він виходивв під назвами „Знання", „Наука і життя". Публікувалися матеріали про будівництво Біломорсько-Балтійського каналу, Дніпрогесу, шахт і заводів, творчі думки тодішніх учених і інженерів. Про цей період нинішній головний редактор журналу „Наука і суспільство" Дмитро Єсипенко у 3-4 номері пише: „Гортаючи номери „Знання", пересвідчуємося, як наполегливо редакція втілювала у життя завдання, що тоді стояли перед суспільством, - енергійно і послідовно виховувати у трудящих науковий світогляд, нову культуру і новий побут, злити воєдино дві могутні сили – народ і науку".

Перший номер щомісячного науково-популярного журналу „Наука і суспільство" Товариства „Знання" УРСР вийшов у 1951 році. Він продовжив кращі традиції видання під попередніми назвами. Журнал став популярним. Його тираж сягав 100 тисяч примірників. Колишній редактор журналу Юрій Романюк розповів, що за ним стояли черги, у ньому працювали першокласні журналісти, видання передплачували за кордон.

У вересні 2013 року в Переяславі-Хмельницькому, в рамках 14 міжнародного „Тижня освіти дорослих" на 3-ій Міжнародній науково-практичній конференції „Безпека життєдіяльності" керівники Товариства „Знання" України презентували журнал „Наука і суспільсво" з нагоди його 90-річчя. Про цю подію інформаційний портал Товариства інформує, що „У виступі перед учасниками наукового форуму, викладачами і студентами університету (Переяслав-Хмельницького університету ім. Григорія Сковороди, де відбувався захід) голова правління товариства, доктор філософських наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Василь Кушерець розповів про Товариство, філософські проблеми сучасності, які висвітлює його орган – журнал „Наука і суспільство"... Сьогодні його читають переважно ті, хто переймається проблемами сучасної науки, її новинками і досягненнями".

На презентації виступили учений секретар Товариства „Знання" України, заслужений журналіст України Василь Василашко, який розповів про зміст й напрями роботи журналу, головний редактор журналу, директор Українського центру духовної культури Дмитро Єсипенко, ректор Переяслав-Хмельницького педагогічного університету ім. Г. Сковороди, доктор історичних наук Віктор Коцур, викладачі і студенти університету.

Відбувся жвавий обмін думками, звучали побажання стосовно розширення окремих тем, шляхів розвитку журналу, випуску ювілейного, присвяченого 90-річчю, номера.

Продукти, які потрібні мозку

На порталі „ISRAland" опублікована інформація, у якій повідомляється, що вчені Університету Екстера, проаналізувавши дані попередніх досліджень, заявили, що найкориснішим для мозку є використання так званої „середземноморської дієти". Вона передбачає вживання великої кількості свіжих овочів і фруктів, горіхів, оливкового масла та морепродуктів.

Щоб підвищити ефективність роботи головного мозку та істотно зменшити ризик розвитку деменції в похилому віці, експерти радять сучасним чоловікам та жінкам уже зараз переглянути свій раціон і включити до нього необхідні продукти.

Результати проведеної ізраїльськими вченими роботи підтвердили, що рекомендований раціон поліпшить когнітивну функцію і зменшить ризик хвороби Альцгеймера. До того ж, середземноморська дієта корисна для серця та судин і дозволяє ефективно контролювати вагу тіла.

Чим шкідливі цукрозамінники

Фахівці з Північної Кароліни (США) довели, що цукрозамінники можуть виявляти зворотню дію, і людина, яка хоче схуднути, і використовує їх, ризикує набрати зайву вагу. Це пов'язано з тим, що люди, які вживають цукрозамінники, намагаються одержати із решти їжі якомога більше калорій, що призводить до сповільнення метаболізму, що негативно відображається на поставі.

Більшість дієт виключають із раціону цукор. Але чи звично пити несолодкий чай чи каву. Дуже хочеться їх підсолодити. На допомогу приходять цукрозамінники. Чи вірний цей вибір і чим він може бути шкідливим?

У роздрібній торгівлі є велика кількість різних препаратів, продуктів і біодомішок, які можуть за смаком замінити цукор. Вони бувають натуральними та штучними, і призначаються хворим діабетом, щоб хоч якимсь чином прикрасити їхнє життя. Їм лікарі рекомендують натуральні вуглеводні замінники цукру чергувати з штучними. Але тим , хто на дієті, натуральні вуглеводні цукрозамінники не підходять зовсім, бо вони такі ж калорійні, як і цукор.

До натуральних цукрозамінників відносяться фруктоза, сорбіт, ксиліт. Їх енергетична цінність у 1,5-2 рази менша цукру. Фруктозу виготовляють із фруктів і ягід, вона є в складі меду і зовні схожа на цукор і майже у два рази солодша. Фруктоза абсолютно не шкідлива, але для дієти не дуже підходить - висока калорійність не сприяє схудненню. Ксиліт і сорбіт також натуральні. Перший виготовляється із горобини, а сорбіт – із качанів кукурудзи і насіння злаків. Основними мінусами можна вважати те, що у великих дозах вони можуть спринити діарею, розлад кишечника і сприяють розвитку холецисциту. Для тих, хто хоче схуднути, ці замінники також не підходять. Причина така ж – висока калорійність.

Бажаючі схуднути намагаються знизити калорійність усіма можливими способами., часто ризикуючи своїм здоров'ям. Окрім того є й інші шкідливості. Більшість із цукрозамінників не усвоюються організмом. Сахарин, наприклад, солодше цукру у 300 разів. Він був одним із перших на ринку цукрозамінників. Зараз він заборонений в США, Канаді та Евросоюзі, тому що сприяє розвитку раку і впливає на загострення жовчокам'яної хвороби. Окрім цього, він категорично протипоказаний при вагітності, що також характеризує його не найкращим чином.

Цикламат винайдений більш як 70 років тому, він солодше цукру приблизно в 40 разів. Категорично протипоказаний вагітним і дітям, а також є підозра, що він провокує ниркову недостатність. В низці країн, в тому числі США, Франції, Великобританії, він заборонений з 1969 року. Аспаркам солодший за цукор майже в 150 разів. Його рідко використовують окремо, звичайно змішують із цикламатом і сахарином. Тим паче, він присутній у більш ніж у 6 тисячах продуктів. Багатьма експертами визнаний небезпечним, тому що ця речовина може спровокувати епілепсію, хронічну втому, розумову слабкість, пухлину мозку та інші хвороби головного мозку. Він також протипоказаний вагітним і дітям. При передозуванні спричиняє втрату пам'яті, захворювання дітородних органів, припадки, збільшення ваги та інші симптоми.

Ацесульфам у 200 разів солодше цукру. Його часто можна „зустріти" в морозиві, цукерках, газводі. Він погано розчиняється і вміщує метиловий спирт, що негативно впливає на серцево-судинну та нервову системи, а також може спричинити звикання. Заборонений у США.

Що ж робити, коли замінити цукор просто необхідно?

Нині розроблені підсолоджувачі нового типу.

Стевіозид одержують із стевії, або медової трави, і за смаком він у сотні і в тисячі разів солодший. Із шкірки цитрусорвих одержують ще одну речовину, яка зможе замінити цукор, – цитрозу. Вона солодше в 1800-2000 разів і безпечна для організму. Також є підсолоджувач на основі природних білків – монелін. Але він не може бути доступним, бо його виробництво занадто дороге.

Якщо збираєтеся „сісти на дієту" автор статті Анастасія Курилло (випуск Substribe.ru, "Здоровье") радить звернутися до лікаря (дієтолога чи терапевта) й обговорити варіанти, які підійдуть саме вам, уважно читати етикетки на дієтичних продуктах, утриматися від придбання тих продуктів, у яких містяться шкідливі цукрозамінники.

Не така й свята свята вода

Вчені з інституту гігієни та прикладної імунології Віденського медичного університету заявили, що свята вода смертельно небезпечна для здоров'я. У ході дослідження проб такої води, взятих зі святих джерел Австрії, виявилося, що у воді були частинки екскрементів. Фахівці університету вивчили 21 зразок освяченої води з купелей 18 церков і каплиць у різні пори року. В результаті всього 14% зразків не містили фекалій.

Саме тому вчені не рекомендують пити святу воду в Австрії. Виявлені в ній, окрім фекалій, сільськогосподарські нітрати і бактерії можуть спричинити у людини приступи діареї, повідомляє Reuters.

«Ми вважаємо своїм обов'язком розповісти людям про небезпеку вживання святої води», - попередив мікробіолог Олександр Кіршнер. Він нагадав, що цілюща дія приписувалася святим джерелам із часів середньовіччя. Тоді якість води в місті була вкрай погана і люди часто страждали від діареї. «Але якщо вони знаходили в лісі джерело, яке не було забрудненим і пили з нього впродовж кількох днів, то симптоми захворювань зникали. Таким чином, вони виліковувались, вживаючи звичайну просту, а не святу воду», - пояснив він.

У дослідженні австрійських вчених даються деякі способи вирішення цієї проблеми. Так, пропонується регулярно фільтрувати воду в церквах, замінювати її на нову.

Нагадаємо, що питна вода в Австрії вважається однією з найкращих у світі, а столиця Відень - перше місто в світі, в якому вода була поставлена ​​під охорону Конституції. Тому, якщо порівняти побутові й екологічні умови Австрії й України, то питна вода останньої далека від еталону чистоти і можна уявити, яка антисанітарія існує в культових закладах, про що ніколи питання на рівні СЕС і не піднімалося...

Ситуація в аграрному секторі несприятлива

Опитування керівників аграрних підприємств показало, що незалежно від типу та спеціалізації підприємства, аграрії дуже негативно оцінюють поточну економічну ситуації в секторі. Так, 25,3% респондентів вважають ситуацію, що склалася в галузі, несприятливою, а 41,6% називають її дуже несприятливою. Натомість лише 1,2% сільгоспвиробників охарактеризували поточне становище як відмінне.

Про це свідчать результати дослідження «Агробарометр», що їх провела агенція AgriSurvey асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) у серпні 2013 року.

За словами Тараса Гагалюка, директора агенції AgriSurvey, така загалом песимістична оцінка пов'язана в першу чергу з економічними чинниками. «20% респондентів однією з основних перешкод для розвитку аграрного бізнесу вважають нестабільність ринків. Цього року на негативних очікуваннях сільгоспвиробників позначилися також низькі ціни на зерно. У підсумку 13% аграріїв планують відмовитися від неприбуткових напрямів ведення бізнесу, а близько 3% навіть виношують плани щодо закриття бізнесу вже наступного року», - стверджує експерт.

Позитивним аспектом за даних обставин залишається те, що, незважаючи на негативні тенденції, більшість опитаних сільгоспвиробників бачить майбутній розвиток сектору у подальшому розширенні та підвищенні ефективності виробництва.

В дослідженні репрезентативно представлені 24 області України, АР Крим, м. Київ та м. Севастополь.

Сіль реабілітовують

Сіль давно вважають шкідливим продуктом. Її називають „білою смертю", звинувачуючи у розвитку таких серйозних захворювань, як гіпертонія, серцево-судинні порушення, патологія кісток. Тепер вчені оголосили, що вони мають сумнів в абсолютно негативному впливові солі на організм. Провівши дослідження, експерти з Університету Левена встановили, що навіть ті, хто обмежує споживання приправи, потрапляють у групу ризику з багатьма хворобами.

Спеціалісти погоджуються, що сучасні люди дійсно з'їдають значну кількість солі. Але не цей продукт – головний шкідник у раціоні. Вчені проаналізували показники здоров'я трьох тисяч британців, які скаржилися на перебої артеріального тиску і проблеми із серцем.

Через сім років експерименту учасники пройшли контрольне обстеження. Виявилося, що рівень смертності і серцевих нападів серед піддослідних, які сіль вживали в помірних кількостях, досить високий. Тоді, як у тих, хто щедро солив свої страва, медики не помітили серйозних відхилень.

Таким чином дослідники з Університету Левена переконалися, що в зону ризику гіпертонії і серцево-судинних патологій потрапляють навіть ті, хто відмовлявся від солі. При цьому спеціалісти нагадали, що ми споживаємо спецію не лише в чистому вигляді, коли її кількість можливо контролювати, але й з оброблюваними продуктами (сир, піцца, соуси і т. п.)